Filmy Tima Robbinse: Od pilotování letadla po drama ve vězení

V čem zazářil letošní host Karlových Varů?
 
 
Jednou z mnoha hvězd připravovaného ročníku MFF Karlovy Vary bude i americký herec, režisér a scenárista Tim Robbins. Ten přijede na slavnostní zahájení 29. června a zároveň zde předvede dva ze svých snímků (Bob Roberts a Kolébka ve větru) a v Letním kině uvede Vykoupení z věznice Shawshank. V minulosti se však Robbins objevil v mnoha filmech, z nichž některé jsou v současnosti považovány za kultovní hity. Pojďme si tedy připomenout desítku těch nejlepších a nejzajímavější, vezměme to chronologicky:

 

Network (1976)

Začněme jeho prvotinou. Svůj herecký debut si Robbins odbyl ve snímku Network v pouhých osmnácti letech. Zahrál si zde sice jen menší vedlejší roli, ale i tak jde o významný film, neboť odstartoval jeho kariéru. Drama z prostředí žurnalistiky a senzacechtivých novinářů pojednává o reportérovi stanice UBS, který se dozvídá, že kvůli svému věku přijde o práci. A tak v následujících zprávách světu oznámí, že během své poslední relace spáchá sebevraždu. Jeho šéf ho chce okamžitě vyhodit, ovšem ukáže se, že by tato smrt v přímém přenosu mohla zaznamenat dosud největší sledovanost stanice UBS. A tak se začíná řešit velké dilema. V hlavních rolích se zde objevují například Faye Dunaway, William Holden, Peter Finch nebo Robert Duvall a další.

Hráč (1992)

Hráč zaznamenává první z mnoha spoluprací Robbinse a režiséra Roberta Altmana (dalšími jsou například Prostřihy nebo Pret-A-Porter). V tomto filmu sledujeme příběh pracovníka filmové studia Griffina Milla (Robbins), který dostává anonymní výhružky od neznámého scenáristy, a tak se snaží zjistit jeho totožnost a vyčistit si účty. Ve snímku se dále objevuje Greta Scacchi, Fred Ward nebo dokonce Whoopi Goldberg. Je také nutností zmínit, že za svou roli v Hráči si Robbins dokonce vysloužil cenu z francouzského Cannes.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Asi nejznámější Robbinsův snímek, díky kterému se nejvíce proslavil. Shawshank je nestárnoucí klasika, která vypráví příběh o dvou vězních, kteří se za roky svého uvěznění sblíží, nachází v sobě vzájemnou útěchu a vykoupení skrz činy běžné slušnosti. Robbins zde zazářil v jedné ze dvou hlavních rolí po boku Morgana Freemana, který si za svůj výkon vysloužil i nominaci na Oscara. Vykoupení z věznice Shawshank, které vzniklo jako adaptace novely Stephena Kinga, je dodnes považováno za jeden z nejlepších filmů vůbec.

Mrtvý muž přichází (1995)

Nyní se přesouváme k jednomu z nejúspěšnějších Robbinsonových režisérských počinů, za který si dokonce vysloužil i nominaci na Oscara. Jak je tradicí Robbins pro film vytvořil i scénář, který je adaptací stejnojmenné knihy americké autorky Helen Prejean. Příběh pojednává o řádové sestře, která dostala za úkol starat se o vraha odsouzeného na smrt. V nuzných chvílích však zjišťuje, že dokáže soucítit i s vrahem i rodinami jeho obětí. Tyto dvě hlavní role ztvárnili Sean Penn a Susan Sarandon, která si za svou roli dokonce vysloužila ocenění Oscar.

 

Kolébka ve větru (1999)

Druhý ze snímků, které Robbins uvede na karlovarském festivalu. Zároveň jde o další z jeho autorských počinů (zhostil se zde jak režie, tak i scénáře). Jedná se o příběh vytvořený na bázi skutečných událostí z třicátých let minulého století. Snímek se inspiruje tehdejší politickou a uměleckou scénu a zaměřuje se především na levicový muzikál, který se pokouší na Broadwayi uvést Orson Welles. Muzikál je však nakonec zakázán, historie této kontroverzní hry je však jen jednou z částí příběhu nevyhnutelného střetu politiky a umění. Objevují se zde například herci Hank Azaria, Joan Cusack, John Cusack nebo Cary Elwes a další.

Tajemná řeka (2003)

Snímek, za který Robbins získal Oscara za nejlepší vedlejší roli. Tajemná řeka je dílo, které vzniklo pod režijní taktovkou hollywoodského velikána Clinta Eastwooda. Film vypráví příběh o třech mužích, kteří bývali v dětství kamarády. Jednoho dne se však jejich životy změní, když je jeden z nich zasáhnut rodinou tragédií. Trojici ústředních kamarádů ztvárnili Robbins, Sean Penn a Kevin Bacon, ve vedlejších rolích se pak objevili Emmy Rossum, Laurence Fishburne nebo Laura Linney.

Válka světů (2005)

A na závěr takový správný Spielbergovský sci-fi thriller. Pod režisérskou taktovkou Stevena Spielberga je planeta Země napadena mimozemský trojnohými bojovými mašinami, které masakrují vše, co jim přijde pod ruku. A my pak sledujeme osud čtyřčlenné rodiny, která v tomto chaosu bojuje o přežití. Robbins zde ztvárňuje pouze vedlejší roli, hlavními hvězdami jsou pak Tom Cruise, Dakota Fanning, Justin Chatwin a Miranda Otto, coby ústřední čtyřčlenná rodina.

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací