Abraham Lincoln: Lovec upírů / Abraham Lincoln: Vampire hunter – recenze

abraham_lincoln_lovec_upiru_plakatRepublikánské primárky ovládlo téma nemrtvých.

Nejeden Rumun se prý cítí uražen zobrazením hraběte Drákuly jakožto upíra. Americký spisovatel Seth Grahame-Smith se rozhodl s historií fabulovat z druhého konce, a tak z oblíbeného prezidenta Lincolna udělal nepřítele krvelačných monster. Příběh knihy a nyní i filmu zajímavě propojuje některé události Lincolnova života a americké otrokářství s fantaskním scénářem upířího spiknutí. Jistě, upíry je třeba zastavit… Za chvíli by prznili naše ženy, bojovali za svá práva a psali si deníky.

Pod rukama Grahame-Smithe a režiséra Timura Bekmambetova vzniklo něco popsatelného zhruba jako „hororové melodrama v historickém prostředí“. Hororová část v prvních akčních pasážích filmu je pěkně mrazivá a místní upíři oplývají nezapomenutelnou vlastností – v jedinou vteřinu se umějí přeměnit ze sympatického amerického občana ve zrůdu, která dělá čest starším filmovým běsům, i když několik podobných sekvencí za sebou jim na vážnosti spíš ubere než přidá. Bekmambetov dříve nebo později ztratí kontrolu nad svou zálibou v nervy drásající akci v úzkostném příšeří (nějak podobně jako v Denní hlídce) a výsledek připomíná neslavného Ghost Ridera.

Pokud jde o příběh, ten je na začátku nejlépe stravitelný, když zapomenete, kdo je hlavní hrdina. Tím by ovšem děj ztratil na svojí výjimečnosti, a hlavně si to nemůžete dovolit zvlášť v posledních čtyřiceti minutách, kdy fikce nejvíc prostupuje s historií. V tento moment, když už nic jiného, se vytrácí jakýkoliv cit pro kontroverzi kolem skutečné války a nahrazuje ji komiksový střet dobra a zla s Lincolnem, jehož názory nemají s historickým prezidentem mnoho společného. Nedivil bych se, kdyby v jistých částech Spojených států lehla kina popelem a zdejší obyvatelé požadovali vlastní film „Jefferson Davies: Král zombií – Jih opět povstal!“

Krom pár dobře udělaných akčních scén působí na plátně vhodně i Benjamin Walker coby Lincoln a  z části i Dominic Cooper jako jeho mentor Henry. Pokud přistoupíte na tuhle ahistorickou krvavou pohádku, můžete zde také vidět příběh člověka, který od osobní pomsty přešel ke snaze ochránit národ, potažmo celé lidstvo. Čím se však tato konkrétní pohádka snaží vypadat chytřeji, tím více působí stupidněji…
 
 

„Jdu si pro tebe, Edwarde Cullene!“

abraham_lincoln_lovec_upiru_1
 
 

Méně států znamená více proslovů.

abraham_lincoln_lovec_upiru_2
 
 

Už Polanski říkal, že lovci upírů nemají chodit na jejich plesy.

abraham_lincoln_lovec_upiru_3
 
 

0%

Krom pár dobře udělaných akčních scén působí na plátně vhodně i Benjamin Walker coby Lincoln a z části i Dominic Cooper jako jeho mentor Henry. Pokud přistoupíte na tuhle ahistorickou krvavou pohádku, můžete zde také vidět příběh člověka, který od osobní pomsty přešel ke snaze ochránit národ, potažmo celé lidstvo. Čím se však tato konkrétní pohádka snaží vypadat chytřeji, tím více působí stupidněji…

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací