Recenze filmů

Jen Bůh odpouští / Only God Forgives – recenze


Bůh měl napsat následující text.

 

Když jsem se naposledy viděl Ryana Goslinga, bojoval proti zločincům v Gangster Squad a někteří si dělali legraci z jeho hlasového projevu. V novém filmu Nicolase Windinga Refna ke zločincům patří a skoro nemluví… O čem by taky vyprávěl, když jeho postavě Julianovi zákonitě zůstává rozum stát, do čeho se to dostal. Sdílím jeho bolest.

Snímek je uvězněn v nerovnováze mezi takřka perfektním provedením svého natáčecího placu, jeho úchvatným zachycením kamerou, převedením akce ve střižně s doprovodem majestátní a exotické hudby na jedné straně a skoro nulovým dějem a postavami, které si svou hloubkou nezadají s kulisami školního divadla na straně druhé.

V Thajském hlavním městě se často v luxusních podnicích vraždí a mrzačí.

Ne, že by Jen Bůh odpouští byl pro děti. V Thajském hlavním městě se často v luxusních podnicích vraždí a mrzačí, přičemž je to uváděno v život nestvůrným koloběhem pomsty a ten, jenž v něj nevěří, je svými nadřízenými proklínán. Takto podané násilí není vysloveně samoúčelné, ale povýšit  na umění, jež chcete vidět znovu a znovu, se mu nedaří. Je ovšem pravda, že po nudných záběrech prostých na jakýkoliv děj přichází skoro jako osvěžení. Kromě toho, že jsou takto brutální (byť Julian je poněkud jiný), toho o postavách moc nevíme a proto nám mohou být ukradení i jejich představitelé. S Julianou drsnou matkou (Kristin Scott Thomas), pěknou to „milfkou“, je spíš legrace a s potěšením se pozoruje pouze Chang (Vithaya Pansringarm), odborník na ono mrzačení.

Film si určitě vypěstuje následovníky zkoumající veškeré stránky kontextu a možné náznaky nevyřčeného. Děkuji – já se do toho pouštět nebudu! Uchovám si pár hezky natočených chvil a budu předstírat, že z nepovedeného filmu nic víc neznám.

„Zavazadlo označené jako „Končetiny nepřátel“ pošlete na pokoj Beatrix Kiddo.“

Svým protivníkům držím pěsti.

„Tady vyhazečská služba. Prosím neodporujte.“

Shrnutí

Film si určitě vypěstuje následovníky zkoumající veškeré stránky kontextu a možné náznaky nevyřčeného. Děkuji - já se do toho pouštět nebudu!

Hodnocení 50%
Hodnocení čtenářů
0 % dle 2 čtenářů
0

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *