Recenze filmů

Letadla / Planes – recenze


Zapněte si bezpečnostní pásy, odlétáme.

 

 

Víte, jaký je rozdíl mezi animákem a animákem od Pixaru? Originalita a preciznost. Společnost Walt Disney Studios se rozhodla vytěžit z popularity Aut co nejvíc a zamířila opravdu vysoko, doslova až do oblak. Hlavní hrdinové jejich nejnovějšího počinu jsou totiž letadla všeho druhu.

Vyprávění začíná v jedné zapadlé vesničce, která není ani na mapě. Ve Vrtulákově se potkáme s hlavním hrdinou Letadel a to s práškovacím letadlem Práškem, který má velké sny. Nalítal už sice tisíce kilometrů, ale všechny pouze v několikametrové výšce nad úrodnými poli. Jeho velkým snem je zanechat za sebou vůni hnojiva Vitamočky a zúčastnit se mezinárodního leteckého závodu Letem světem. Nikoho bezesporu nepřekvapí, že kvalifikací projde s odřenýma ušima, vlastně křídly. Jakmile se ocitne uprostřed tvrdé a nelítostné konkurence, zjistí, že bude muset pořádně zabrat a překonat sám sebe.

Velmi kopírují slavnější příbuzné – Auta.Říkáte si: „Toto jsem již někde viděl(a)“ a už teď víte, jak dopadne nejen on, ale i jeho prohnaní soupeři? Máte pravdu, příběh je opravdu jednoduchý a značně předvídatelný, ale to by se dalo Letadlům odpustit. Nebyly by první a zdaleka ani poslední. Horší je, že velmi kopírují slavnější příbuzné – Auta. Setkáváme se tu prakticky se všemi starými známými hrdiny, kterým akorát narostla křídla. Jen osobnost a ztřeštěnost Buráka nikdo nedokáže napodobit.

Co se týče samotného zpracování Letadel, jsou všechna hezky barevná a s pořádnými kukadly. Ale že by byl nějak na plátně poznat časový rozdíl mezi Auty 2 a Letadly? I těch drobných propracovaných detailů Auta nabízela více. Přesto je pořád, na co se koukat a dětem se budou bezesporu líbit. Přeci jen nás čeká multikulturní výlet. Docela mě ale překvapila celková atmosféra filmu, která byla i přes množství vtipů a nejrůznějších narážek vážnější, než jsem očekávala.

Letadla měla velké ambice, ale stín svých předchůdců rozhodně nepřekročila. Docela hezky se na ně kouká, ale žádný boom se nekoná. Třeba se tvůrci z chyb poučí a avizované druhé pokračování s podtitulem Záchranná akce bude propracovanější a nápaditější.

Věrní kamarádi a dobří rádci nenechají svého druha nikdy ve štychu.

Konkurence sleduje své soupeře upřeným pohledem.

Je to sladký sen nebo ještě sladší realita?

Shrnutí

Letadla měla velké ambice, ale stín svých předchůdců rozhodně nepřekročila. Docela hezky se na ně kouká, ale žádný boom se nekoná. Třeba se tvůrci z chyb poučí a avizované druhé pokračování s podtitulem Záchranná akce bude propracovanější a nápaditější.

Hodnocení 55%
Hodnocení čtenářů
50 % dle 2 čtenářů
50

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *