Recenze filmů

Angelika / Angélique – recenze


Jak dopadl souboj Nory Arnezeder a Michèle Mercier?
 
 
 
„Já chci, abys to poprvé byl ty! Někdo mladý, svěží, něžný, …“ U této repliky nepopotahovala pouze Helena Růžičková, ale i každá druhá žena pamatující legendární sérii o Angelice. Uběhlo rovných padesát let, kdy jsme se s blonďatou hrdinkou potkali ve filmové podobě poprvé a nyní do kin vstupuje snímek, který se snaží být…, já vlastně ani nevím co. Modernější, romantičtější, realističtější či akčnější? Pokud snad měla nová Angelika tyto ambice, tak jí to rozhodně nevyšlo.

Angelika, markýza andělů (1964) i Angelika (2013) vznikly na motivy slavného románu Anne Golon. Ale ani jedna se předlohy rozhodně striktně nedržela. Což ještě neznamená, že je to špatně. Verze ze šedesátých let má své romantické, až pohádkové kouzlo a neskonale krásnou Michèle Mercier a charismatického Roberta Hosseina. I přes nedokonalosti, jako je například neposedná Joffreyova jizva, si snímek získal srdce milionů žen a dívek po celém světě. Bude tomu tak i o padesát let později?

Angelika to zkrátka není.Rozhodně NE! Již od prvních záběrů je jasné, že Nora Arnezeder je na pohled hezká, ale Angelika to zkrátka není. Působí spíš jako rozmazlená a nafoukaná ženská, která je studená jako kus ledu. Trochu lépe dopadá Gérard Lanvin, který sice není tím úchvatným čarodějem de Peyrac a Zlatým hlasem království, jemuž padají k nohám stovky žen, ale alespoň umí hrát.

Téměř od začátku do konce se dočkáme vesměs rychlé série záběrů, kdy nemáme šanci se nejen zorientovat a pořádně rozkoukat, ale ani přilnout k jednotlivým postavám či je nenávidět. No, nenávidět je asi stihneme. V jednom záběru se potkáme poprvé s Angelikou, ve druhém se vdává, ve třetím se seznamuje s Joffreyem atd. Šup sem, šup tam a je konec. Honosná hudba v pozadí se marně snaží navodit určitou dramatičnost, ale výsledek vypadá nechtěně vtipně. Podobná rozpolcenost provází i erotické scény, při kterých spíše mrazí, než aby se rozpalovala vášeň.

Pokud vám některá místa budou připadat povědomá, není to pouze šálení zraku, protože se natáčelo i v České republice (Vltava se proměnila v Seinu, Zámek v Telči a Kroměříži v Peyracův zámek v Toulouse či prostor pod Karlovým mostem v Pont Neuff). Proto se na plátně potkáme i s českými herci, například s Jiřím Pomejem.

Angelika režiséra Ariela Zeitouna nepotěší ani muže, ani ženy. Dílo s absencí citu, romantiky, kouzla i napínavých šermířských soubojů nemá šanci zaujmout jak fanoušky knihy a původních filmů, tak předlohou nepolíbené diváky. Co se vlastně povedlo? Je velká pravděpodobnost, že se na „haló“ kolem nového zpracování chytne některá z televizních stanic a my si budeme moci spravit chuť starou dobrou podívanou.
 
 

Kráska a zvíře nebo chladná panna a gentleman?


 
 

Tentokrát ty jizvy drží jako přišité.


 
 

I ta němá tvář se tváří nějak zkroušeně.


 

Angelika / Angélique

Shrnutí

Angelika režiséra Ariela Zeitouna nepotěší ani muže, ani ženy. Absence citu, romantiky, kouzla i napínavých šermířských soubojů nemá šanci zaujmout jak fanoušky knihy a původních filmů, tak předlohou nepolíbené diváky. Co se vlastně povedlo? Je velká pravděpodobnost, že se na haló kolem nového zpracování chytne některá z televizních stanic a my si budeme moci spravit chuť starou dobrou podívanou.

Hodnocení 15%
Hodnocení čtenářů
53 % dle 14 čtenářů
53

4 komentáře on Angelika / Angélique – recenze

 1. Šídlo

  Přečetla jsem všechny díly Angeliky, které u nás byly vydané. Už původní verze byla oproti knihám upravená ( Angelika se potkáva s Jofrreyem v každém díle, zato v knižním podání Peyraka pozná až v díle kdy jede objevovat Nový svět). Angelice je podle knihy 17 let a Joffrey je o 15 let starší. V tomto filmu se sekli s výběrem herců ve všech směrech. Přesně jak je zde psané, Nicolas – otec a Joffrey – dědeček. Kouzlo romantického příběhu se někde cestou asi vytratilo, charisma představitelům chybělo, děj bez poutavosti a použití hudby z původního filmu, podle mě přes čáru. Mě teda film nenadchl.

 2. Petra

  Poprvé jsem byla trochu v šoku, je to tak šup šup a hodně jsem srovnávala s původním filmem. řekla jsem si že to zkusím znovu a jako by původní nebyla. No a řekla bych, že původní je „pohádka“ krásná, honosná a vymazlená :-) a tahle pohádkový film. Ale mě se líbí i tahle, doufám že bude pokračování :-)
  Pán prstenů, byl třeba první díl tak více méně o ničem až ty další byli pěkný.

 3. ANA

  Novou Angeliku jsem neviděla a z těch pár recenzí a traileru jsem trochu rozpačitá. Myslela jsem,že se pokusí natočit ji víc reálněji podle knihy, ale tohle zpracování zřejmě postrádá kouzlo knižní, a stejně tak kouzlo filmové. Ona sama mi připadá jako moderní holka, náhodou navlečená do kostýmu. Peyrac nevypadá špatně, i když trochu jako vagabud. Mám dojem, že původní Peyrac (knižní i filmový) dbal o svůj vzhled. Přítomnost českých herců (českého herce) mi taky do filmu nesedí a myslím, že je to zbytečné vyhazování peněz i mrhání prací herců a všech, kdo se na natáčení podíleli.
  Možná,kdyby to nebyla zrovna Angelika, byl by to vcelku slušný průměrný romantický film.
  Ale Angelika? Škoda slov.

  • Souhlasím s vaším komentářem, měla jsem stejný pocit. Dávala jsem Angelice šanci, že bude víc věrna duchu knižní předlohy a přitom dost romantická. Starou sérii beru jako půvabnou romantickou pohádku pro dospělé – má určitě své kouzlo a charisma a nádherné exteriéry a skvělou hudbu. Ale to, co vzniklo, není ani doprava, ani doleva, hlavní hrdinka se mi vůbec nelíbila (to nemohli aspoň jednou vybrat zelenookou, nebo jí dát zabarvené oční čočky?), Joffrey se mi nelíbil vůbec – tedy, chlapácky působil a v každém jiném filmu by byl zajímavý, ale jako Joffrey se mi nelíbil. Pokud si pamatuji, Peyrac byl elegán, dbal na svůj vzhled. O věku ani nemluvě…
   Toto by byl slušný romantický film, kdyby nešlo zrovna o Angeliku.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *