Recenze filmů

Finsterworld – recenze


finsterworld_poster„Je lepší být ujetý na plyšáky, nebo zbožňovat oschlou kůži na patách?“
 
 
 
Základní ingrediencí tohoto snímku je láska: k nám samotným, k naší práci, partnerovi, klidně i plyšákům. Ale také nás formují jizvy na duši, způsobené absencí nebo ztrátou našich lásek. Přehlídka absurdních a směšně působících úchylek Němců nejrůznějšího věku, promíchaná s mrazivými scénami krutosti. To vše je Finsterworld.

Tenhle film je prostě divný (a měl být divný), ale takovým nepříjemným způsobem. Každý z nás má nějakou slabůstku, zlozvyk, i když ne tak extrémní, přesto pro většinu postav nenalezneme pochopení či soucit. Můžete fandit jen pár postavám, třeba milému policistovi, uťáplému svou kariéristickou přítelkyní. Jedna z dalších výrazných osobností filmu, kterou si dost možná oblíbíte, je tulák žijící v lese, v tichu přírody, a jediným jeho přítelem je ochočený pták. Paradoxně tak nejlidštější postava je ta, která žije odtržená od lidí. A lidé ze sebe v tomto příběhu (navzájem) dělají bezcitná zvířata.

Vzniká nekonečný řetězec ubližování.Vzniká nekonečný řetězec ubližování – otec se špatným vztahem k matce vychová krutého syna, který pak lásku získá jen manipulací a zničením života někoho jiného. I po letech milující se manželé jednoduše dokázali vychovat sociopata. Přehlídka hrdinů pokračuje. Možná nejuvěřitelnější je zdánlivá blízkost dvou partnerů, kteří jsou si ve skutečnosti už dávno naprosto odcizení, nemají pro sebe pochopení a nakonec už ho ani nehledají. Někdo se svého happy endu dočká na úkor druhého, jiní zůstávají nešťastní, ale s čistým svědomím.

Osudy hrdinů se setkávají a propojují, ale vlastně by ani nemusely, protože to dost často ani nezaujme, nebo nijak neovlivní příběh. Rozhodně už každý viděl v jiných snímcích mnohem zajímavější rozuzlení a propojování původně nesouvisejících dějových linií.

První polovina filmu je poměrně hravá, lehkost jí dodává už úvodní píseň The Wind, ale zbytek filmu spíše dře a hravost postrádá. Jakoby Frauke Finsterwalderová, zodpovědná za scénář i režii, ani nevěděla, co chce natočit. Zda se odvážně strefovat do slabůstek německého národa, nebo postavy rozdrtit a potrestat za jejich tajemství.

Vyprávění o tom, jak je pro člověka nezbytná láska, a jak ho v průběhu života formuje nenávist i bolestné zkušenosti. Ke konci filmu nás čeká trocha smutku i naděje, ale to už jen doufáte, že tenhle prapodivně pojatý příběh opravdu brzy skončí. Abyste si doma v klidu pustili Cata Stevense, jehož píseň je asi to jediné, co si budete (chtít) pamatovat.
 
 

Těžký je úděl plyšákův!

finsterworld_foto_01
 
 

„A řekni jim, že nechceme žádné nacistické auto! Žádné BMW, Mercedes, Porsche…“

finsterworld_foto_05
 
 

Na výlet jedině do Osvětimi.

finsterworld_foto_04
 
 

Finsterworld

Shrnutí

Vyprávění o tom, jak je pro člověka nezbytná láska, a jak ho v průběhu života formuje nenávist i bolestné zkušenosti. Ke konci filmu nás čeká trocha smutku i naděje, ale to už jen doufáte, že tenhle prapodivně pojatý příběh opravdu brzy skončí. Abyste si doma v klidu pustili Cata Stevense, jehož píseň je asi to jediné, co si budete (chtít) pamatovat.

Hodnocení 60%
Hodnocení čtenářů
78 % dle 5 čtenářů
78

2 komentáře on Finsterworld – recenze

 1. sef.cinorody

  Film je vynikající, odhlédnu-li od profesionálních postřehů. Nebojí se charakterizovat tajné, skrývané a mnohdy velmi výstižné věci současnosti a – to si myslím – NEJEN v Německu!
  Nejde jen o to, co vidíme, ale co si můžeme domyslet (např. scéna „znovuobjevení syna, kterého bychom chtěli /v autě, když ho předtím zmlátím, což jsem měl udělat vlastnímu a pak je nechtěně zastřelen), otázka viny a trestu, nepochopitelné (a symbolické, dědictvím určující??)jednání učitele osvobozující dívku z pece, sysifovská práce v Africe atd. Film je náhodou upřímný a vypovídající, je sondou do dnešního světa a vybízí k mnoha otázkám.

  • snovatel

   Souhlasím zcela, symbolů je ve filmu víc než dost a jsou znázorněny hlavně verbálně ve spojitosti s chováním hlavních i vedlejších postav.
   A leitmotiv -co nás vlastně v životě uspokojuje- je víc než silný, aniž si mnozí znás uvědomují, co vlastně chtějí.
   Všichni milujeme filmové happy endy, proto nás tenhle film emotivně neuspokojuje, ale taková je bohužel realita.
   Výborný film.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *