Most špionů / Bridge of Spies – recenze

most_spionu_2015_plakatKaždý má právo na obhajobu…

 
 
 
Ustaraný pohled, vytrvalost ruského mužika a zapálení pro věc, takový je Tom Hanks v roli Jamese Donovana, pojišťovacího agenta, kterého pověří obhajobou ruského špiona Rudolfa Abela. Všichni Jamese propichují očima a považují ho málem za zrádce země. Ale on zastává své morální hodnoty dál. I když mu to vyčítá vlastní rodina, nadávají mu davy lidí, střílejí do oken jeho domu… Abel je pro něj mužem, jenž spolehlivě plnil rozkazy své země, a proto si zaslouží úctu i dobrou obhajobu.

Nikdo nic neví přesně, na každé straně jsou jen odhady a dohady.Tři loajální a zásadoví muži, právník James Donovan, ruský špion Rudolf Abel (Mark Rylance) a americký průzkumný pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) se dostanou do víru zastřených a nebezpečných událostí studené války. Nikdo nic neví přesně, na každé straně jsou jen odhady a dohady. Rusko, Amerika i Německo vyčkávají, spekulují, vyjednávají a snaží se utrhnout si z nastalé situace co největší kus. Jako by se nic nedělo, ve skutečnosti ale můžete být v momentě mrtvý. Bude spolupracovat ruský špion? Bude spolupracovat americký pilot? A jakou roli v tom všem sehraje gentleman v drahém kabátu s vždy pečlivě složeným kapesníkem, který si jde tvrdohlavě za svým?

„Film se mi líbí. Něco je skutečnost, něco fikce a do dvou hodin se samozřejmě nevešly všechny detaily z příběhu, který ve skutečnosti trval pět let. Abel i můj otec jsou vedlejšími postavami. Ale na konci jsou uvedené podrobnosti o mém otci, o uznání, které se mu dostalo. Za to jsem velmi rád,“ komentuje Spielbergovo dílo Francis Gary Powers mladší, který v USA založil Muzeum studené války a přijel do Prahy, aby divákům při tiskové konferenci zodpověděl jejich otázky.

Spielberg je pro mnoho lidí sázka na jistotu. Na jistotu, že se nebudou nudit. Most špionů sice není akčním filmem, ale kdo si na oblíbeného režiséra vsadil i tentokrát, zase vyhrál. Někomu se to možná může zdát jako příliš vleklé vyprávění, my jsme se ale nenudili. Působivé scény, tíživá atmosféra výslechů, strachu a pochybností, především těch hrozných pochybností, že nevíte, co se stane v příští chvíli. Kdo je ten muž, jenž vás sleduje na ulici, kdo jsou lidé, jež se vydávají za příbuzné. Co se ve skutečnosti odehraje v den D na „mostu špionů“ a jak se realita odchýlí od předem domluveného plánu.

Kromě toho, že je Most špionů mistrovským filmařským kouskem, výkony Toma Hankse a Marka Rylance jsou uchvacující a scenáristům (Ethan Coen, Joel Coen, Matt Charman) se úžasně povedlo najít rovnováhu mezi naléhavostí a odlehčeností, je třeba ocenit také námět jako takový. I když si Spielberg některé věci trochu přibarvil a udělal je působivějšími, než ve skutečnosti byly, přiblížil prostřednictvím dobrého filmu téma, na které by se nemělo zapomínat, a pro diváky, jež znají studenou válku jen z učebnic dějepisu, tak tento pojem získává přesnější obrysy…
 
 

 „Můžete dostat elektrické křeslo. Vy se vůbec nebojíte?“ –  „A pomohlo by to?“

most_spionu_2015_foto_03
 
 

Powers (Austin Stowell) se SSSR nespolupracoval. V USA ho ale oslava nečekala…

most_spionu_2015_foto_12
 
 

Donovan jde podél zdi vstříc říkance „bez kabátu bos…“

most_spionu_2015_foto_20
 
 

95%

Most špionů / Bridge of Spies

Kromě toho, že je Most špionů mistrovským filmařským kouskem, výkony Toma Hankse a Marka Rylance jsou uchvacující a scenáristům se úžasně povedlo najít rovnováhu mezi naléhavostí a odlehčeností, je třeba ocenit také námět jako takový. I když si Spielberg některé věci trochu přibarvil a udělal je působivějšími, než ve skutečnosti byly, přiblížil prostřednictvím dobrého filmu téma, na které by se nemělo zapomínat...

  • Hodnocení

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací