8 hlav šílenství (2017)

Režie:
Premiéra v ČR: 12. 10. 2017 ()

Synopse: O lásce, o tvorbě, o svobodě

Aneta Langerová v hlavní filmové roli nespoutané ruské básnířky Anny Barkovové, která strávila přes dvacet dva let v sovětských lágrech a vyhnanství. Celovečerní film 8 hlav šílenství zpracovává historické dramatické téma nadčasově, na mnoha místech s nadhledem, vtipem, ironií a s výjimečným výtvarným pojetím.

Sovětské Rusko, rok 1921 – mladičká Anna Barkovová má před sebou hvězdnou kariéru, právě jí vychází první sbírka, prý bude největší ruskou básnířkou, která zastíní samotného Puškina. O pár let později už se ale tísní v nákladním vagónu, který směřuje do neobydlených stepí Kazachstánu. Nebude to její jediná cesta ani její jediný lágr. Básnířka Anna Alexandrovna Barkovová strávila v pracovních táborech sovětského Gulagu a ve vyhnanství 22 let svého života.

Snímek „8 hlav šílenství“ režisérky Marty Novákové – to je průřez šíleným 20. stoletím v Rusku a SSSR. Průvodcem touto šílenou zemí i dobou je pak právě svérázná ruská básnířka Anna Barkovová v podání Anety Langerové. Název filmu odkazuje ke stejnojmenné novele Anny Barkovové, ale i k osmi hlavám – kapitolám, do nichž je snímek rozčleněn. Každá z osmi kapitola má svůj odlišný výtvarný styl, a každá přenáší diváka do jiného období života básnířky. Jako celek pak skládají strhující příběh výjimečně nadané umělkyně unášené dějinnými událostmi 20. století v Sovětském svazu.

Režisérka Marta Nováková na celém snímku pracovala přes 9 let, natáčení předcházela pečlivá příprava včetně cest na Sibiř po stopách zaniklých táborů Gulagu a studiu dobových dokumentů.

“Hlavou mi proběhlo, že Marta blouzní,” líčí Aneta Langerová svoji bezprostřední reakci na nabídku. “Postupně ve mně ale rostla zvědavost, jestli bych takovou úlohu vůbec zvládla a jaké to je, hrát ve filmu. Byla to výzva a ty mám ráda,” dodává Aneta. “Když jsme s Martou procházely scénář, tak jsem si Annu dokázala představit v popsaných situacích, které odráží její postoj k životu i lidem kolem. Anna mě oslovila zejména tím, jakým způsobem a za jakou cenu dokázala hájit své názory a svou tvorbu, která reflektovala tehdejší nelehkou dobu,” vysvětluje Aneta.

Recenze:
V roce 1921 má před sebou mladičká Anna Barkovová slibnou kariéru, vychází jí první sbírka a aspiruje na to stát se největší ruskou básnířkou, která prý zastíní i samotného Puškina. O pár let později se však nachází ve stísněném prostoru vagónu směřujícího do neobydlených stepí Kazachstánu, kde se nachází komunistický lágr. Barkovová strávila v pracovních táborech sovětského Gulagu 22 let svého života. A o tom přesně tento snímek je.

(photo&video: )

Video




Ukázka:

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací