Gambit (2012)

Gambit
, , ,

Film


Režie:
 • Hrají: Stanley Tucci, Colin Firth, Cameron Diaz, Alan Rickman, Togo Igawa, Tanroh Ishida, Erica LaRose, Greg Bennett, Cloris Leachman, Anna Skellern, Tom Courtenay, Senem Temiz, Gerard Horan, Chillie Mo, Sarah Goldberg, Ekaterina Botziou, Graham Curry, Gary Swan, Frank Stone, Simone Liebman, Filippo Delaunay, Silvia Crastan


 • Premiéra v ČR: 21. 3. 2013 ()  Oficiální synopse:
  Gambit – překvapivý tah na úvod partie, během něhož hráč obětuje jednu z figur výměnou za strategickou výhodu v dalším průběhu hry.

  Komedie z pera bratrů Coenů má všechno, na co si diváci u téhle svérázné dvojice filmařů zvykli. Brilantní plán hlavního hrdiny, kterého se drží smůla, skvělé gagy a legrační postavy. Přimalujte kombinaci elegantního Londýna s texaským zapadákovem, falešného Moneta, k tomu lva hlídajícího galerii a dostanete Gambit, riskantní a zábavnou hru, na jejímž konci čeká velká výhra anebo úplná katastrofa.

  Hlavní role si v partii, která se točí kolem záměny obrazů, užili Colin Firth, Cameron Diaz, Alan Rickman a Stanley Tucci v „coenovském“ výstupu německého experta na umění.

  Víte, co dělá Angličan uprostřed Texasu? Má plán. Harry Deane dělá správce umělecké sbírky, svou práci miluje, a přesto trpí. Jeho zaměstnavatelem je totiž jeden z nejbohatších Angličanů, stejně excentrický jako šílený a zcela nesnesitelný. Harry se proto rozhodne využít šéfovy vášně pro obrazové sbírky a rozehraje partii směřující k tomu, aby si jeho šéf koupil falešný dávno ztracený obraz Moneta. Pro svůj umělecký zločin ale potřebuje královnu texaského rodea. Plán je mistrovský, k úspěchu postačí, aby Harry přestal být notorický smolař.

  Bratři Ethan a Joel Coenové se nechali inspirovat loupežnou komedií z 60ých let s Michaelem Cainem v hlavní roli. A rozhodně nejde o nějakou nahodilou scenáristickou brigádu či pokus vyzkoušet si něco nového. V psaní filmů jsou stejně dobří jako v jejich natáčení. Ostatně jeden z Oscarů, kterého získali, stejně jako několik dalších nominací, jsou právě za scénář nebo adaptovaný scénář.

  Londýn a svět galerií zastupuje v komedii Gambit hlavní hrdina Harry v podání Colina Firtha. Ten získal Oscara za Královu řeč a žánr chytré anglické komedie mu vůbec není cizí (Deník Bridget Jones, Láska nebeská). Texaský venkov reprezentuje prostořeká Cameron Diaz, která je ve stetsonu a s kovbojským chováním okouzlující, a pokud by se Harry snad zamiloval, nemůže se mu nikdo divit. Padouch není v tomto případě zločinec, ale jeho oběť. Alan Rickman jako anglický milionář je výstřední maniak i tak trochu blbec zároveň a jemu byste měli chuť prodat i Karlštejn.

  Zbývá jen jedna otázka: Proč všichni tvůrci mluví o nohách Colina Firtha a proč jsou tak směšné?
  (photo&video: )

  Galerie

  Galerie:
  (photo&video: )

  Video

  Trailer:

  (photo&video: )

  Komentáře

  Komentáře k filmu:

  Komentovat

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Recenze

  Recenze:

  Remake je dle vzoru svého staršího bratříčka závislý na zločinném plánu a tudíž ho nejvíc oceníme po závěrečné pointě. Hlavní děj má ovšem na své straně i určitou nostalgii vyvolávající vzpomínky na nestárnoucí klasiky s nesrovnatelně větším úspěchem než dnešní špatné verze Růžového pantera. Děj rychle ubíhá, komplot se stáčí do nepředvídaných zákoutí a pochopitelně se o slovo hlásí humor…. Pokusy o vtip, řekněme si to na rovinu, tu jsou kamenem úrazu. Natahování (tolerovatelného) penisového gagu a ještě delší situaci vyšlé ze ztráty kalhot jen tak nelze ospravedlnit. Když ty nejhloupější gagy vynecháme, zjistíme však také, že nám v mysli utkvěla především prostá vata, takže v některých ohledech přece jen film podědil nešvary předlohy ze 60. let.


  (photo&video: )

  Články
  reklama