Neznámý voják (2017)

Tuntematon sotilas
, , , , ,

Film


Režie:
 • Hrají: Aku Hirviniemi, Jussi Vatanen, Jarkko Lahti, Joonas Saartamo, Eero Aho, Johannes Holopainen, Hannes Suominen, Samuel Vauramo, Juho Milonoff, Andrei Alen, Matti Ristinen, Kimi Vilkkula, Severi Saarinen, Eino Heiskanen, Akseli Kouki, Marketta Tikkanen


 • Premiéra v ČR: 3. 5. 2018 ()  Oficiální synopse:
  Válečné drama Neznámý voják vypráví o jednotce finských vojáků bojujících proti agresivnímu stalinskému Sovětskému svazu. Ukazuje, jak tyto muže spojilo přátelství, humor a touha přežít. Tato válka změnila život každého vojáka stejně, jako poznamenala životy jejich blízkých i celý národ.

  Stalin a Hitler si v roce 1939 domluvili rozdělení vlivu v sousedních zemích a brzy zahájili i jejich porcování. A nikdo jim v tom příliš nebránil. Společně obsadili Polsko, Stalin zabral Lotyšsko a Estonsko. Na řadě bylo Finsko, po kterém Rusové žádali vydání Karélie ležící na jejich hranicích blízko Leningradu. V listopadu 1939 bez vyhlášení války vtrhla Rudá armáda do Finska, ale i přes mnohonásobnou převahu v mužích i zbraních nedokázala finskou obranu prolomit. Až po několika měsících tzv. Zimní války vybojovali na Finsku část území. V roce 1941 se situace změnila. Německá armáda vtrhla do Sovětského svazu a Finsko se rozhodlo vybojovat obsazené pohraničí zpět. Tento válečný konflikt mezi malou severskou zemí a totalitní komunistickou mašinérií připomíná boj Davida s Goliášem.

  Válečné drama Neznámý voják vypráví příběhy jedné finské jednotky, která se postavila během této války na obranu země proti agresorovi. Film vystihuje drsně a realisticky skutečný válečný konflikt, vidí jej očima různorodé skupiny mužů, kterou pevně spojila válka. Film vznikl podle knižního bestselleru Väinö Linny, který pro jeho příběhy čerpal i z vlastní zkušenosti.

  Winston Churchill ocenil odvahu finských vojáků v průběhu Zimní války ve svém projevu: „Osamocené Finsko ukazuje, čeho jsou schopni svobodní muži.“
  (photo&video: )

  Galerie

  Galerie:
  (photo&video: )

  Video

  Trailer:

  (photo&video: )

  Komentáře

  Komentáře k filmu:

  Komentovat

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Recenze

  Recenze:

  Ačkoli je zřejmě pro mnoho českých diváků Neznámý voják neznámou záležitostí, ve Finsku nenajdete mnoho těch, kterým příběh nic neřekne. Jestli nevěříte, můžete se sami přesvědčit každý rok na 6. prosince – v tento den, totiž na Den nezávislosti, finská veřejnoprávní televize YLE vysílá černobílou verzi z roku 1955 a přitáhne k televizním obrazovkám až 1 milion diváků. Dosáhne takového věhlasu i v pořadí třetí adaptace románové předlohy Väinöa Linny?


  (photo&video: )

  Články
  reklama