Velký Gatsby (2013)

The Great Gatsby
, , , ,

Film


Režie:
 • Hrají: Jason Clarke, Elizabeth Debicki, Isla Fisher, Leonardo DiCaprio, Joel Edgerton, Goran D. Kleut, Jacek Koman, Tobey Maguire, Jake Ryan, Carey Mulligan, Richard Carter, Barry Otto, Vince Colosimo, Adelaide Clemens, Felix Williamson, Kasia Stelmach, Bill Young, Callan McAuliffe, Amitabh Bachchan, Gemma Ward, Jack Thompson, Max Cullen, Eddie Ritchard, Gus Murray, Hamish Michael, Drew Pearson, Stephen James King, Conor Fogarty, Kate Mulvany, Alison Benstead, Jey Osman, Brendan Maclean, Stefan Mogel, Brenton Prince


 • Premiéra v ČR: 16. 5. 2013 ()  Oficiální synopse:
  Scénárista, producent a režisér Baz Luhrmann s pomocí své mimořádné představivosti znovu převedl na filmové plátno román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby. Luhrmann nabízí svoji vlastní vizuální interpretaci klasického příběhu a oživuje děj příběhu dosud nevídaným způsobem. Hlavní roli v jeho filmu ztvárnil Leonardo DiCaprio.

  Román „Velký Gatsby“ sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.
  (photo&video: )

  Galerie

  Galerie:
  (photo&video: )

  Video

  Trailer:


  Tailer:

  (photo&video: )

  Recenze

  Recenze:

  Jak jsem již naznačil, to všechno slouží Luhrmannovu ohromujícímu obrazu a autorům soundtracku (mezi něž patří i známý rapper Jay-Z), kterým jakoby moc nezáleželo na tom, o čem samotná kniha je a pouze se postarali o náležitou ukázku svých dovedností a k tomu přidali jednoduchou pohádku o lidské naději a tragédii. Režisér si snad ani neuvědomil, jak moc se piplal s opulentními scenériemi, že s hrdostí představil světu místy hodně nudné dílko. Mezi ta místa bohužel patří i konec, kdy očekáváme naopak vyburcování emocí u nečtenářů a zhmotňování dávných představ u zaujatých čtenářů. Na oba tábory čekají okamžiky, v nichž i smrt vypadá jako převrácené podání reklam na americké chlazené nápoje. Je tu znát přání nějak opepřit starou literaturu z dvacátých let. Není se čemu divit a za projevy umělecké vášně není snadné plísnit. Kontraproduktivní snaha o prosazení vlastního stylu už tak odpustitelná není.


  (photo&video: )

  Články
  reklama