Aj Wej-wej: Bez omluvy (2012)

Film

ai_weiwei_never_sorry_plakat

Režie:


Premiéra v ČR: 5. 3. 2013 ()Oficiální synopse:
Známá umělecká celebrita Aj Wej-wej je v mnoha ohledech pozoruhodný globální fenomén, propojující vedle své umělecké praxe lidskoprávní úsilí a nová média. Film nahlíží přes práh pekingského ateliéru, kde umělcovy ideje s přispěním stovek pomocníků kvasí až k finálnímu tvaru. Vedle svých četných prezentací ve slavných světových galeriích se umělec snaží prostřednictvím různých internetových platforem aktivizovat čínskou společnost, žijící v apatii a strachu z represivních praktik vlastní vlády, a přitáhnout pozornost světa k dění v Číně. Dokument užívá autentické materiály a časté záběry skryté kamery samotného Aj Wej-weje, který je se skupinou přátel dlouhodobě cílem policejní šikany. Pro nerovný boj s totalitním režimem volí perzekuovaný umělec-aktivista také špatně cenzurovatelný Twitter. Jako @aiww denně informuje o vlastních akcích, událostech v Číně a zatýkání méně známých disidentů. Snímek, který v loňském roce získal Zvláštní cenu poroty na festivalu Sundance, ukazuje život osobnosti, jež i přes mohutné zahraniční uznání bojuje coby obyčejný občan za svobodu a respekt především ve své domovině.
(photo&video: )

Galerie

Galerie:
(photo&video: )

Video

Trailer:

(photo&video: )

Recenze

Recenze:
ai_weiwei_never_sorry_plakat

Zeširoka pojímaná témata nejsou v dokumentu ani zdaleka odosobněná. Ajovi spolupracovníci a přátelé zde vystupují jako parta lidí spojená entuziasmem a volnomyšlenkářském divákovi zřejmě přiblíží umělcův nemanželský synek. Pokud jde o hlubší porozumění, uslyšíte toho hodně o jeho minulosti, ale jeho konkrétní zážitky v sobě mají cosi společného mnoha osobnostem, z nichž si státy pěstují budoucí disidenty. Od ponižování rodiny ze strany režimu v dětství po odvahu veřejně srovnávat domácí poměry se zahraničím.


(photo&video: )

Články k filmu

Zobrazit všechny články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací