Borgman (2013)

borgman_cz_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 6. 3. 2014 ()

Synopse: Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Richard mu pořádně nandá. Jeho ženě Marině je to ale trapné, a bezdomovce, který se představuje jako Borgman, pustí dovnitř. A tak to celé začne. Nejen, že se Borgman z vily už nehne, ale ještě si na pomoc zavolá své přátele v čele s dost radikální Ilonkou. Vila a její obyvatelé se rychle mění k nepoznání a řada mrtvol s hlavami zabetonovanými v kýblech v nedalekém jezeře se nebezpečně rozrůstá.

Příběh filmu Borgman je krutý, přímočarý a optimální pro milovníky černého humoru. Jenže kromě toho pokládá i řadu otázek a nechává divákům prostor, aby si ho přebrali po svém. V mnohém připomene postupy české nové vlny, v mnohem zas ironická a přesná severská dramata.

Režisér Alex van Warmerdam patří k nejznámějším současným nizozemským dramatikům a režisérům. Jeho práce s metaforami, černým humorem a komorním způsobem vyprávění ho velmi přibližují českému divadelnímu i filmovému divákovi.

Recenze:
Ostatně, právě důvěra je jedním ze základních námětů příběhu. Van Warderdam s vtipem předvádí, jak jsme někdy až přehnaně opatrní, zatímco jindy podléháme osobní naivitě a způsobíme tak pohromu. Postavy jsou buďto naprosto průměrné, nebo záměrně abstraktní, abychom je mohli vnímat jako zástupce lidí dennodenně se dopouštějících chyb a stávajících se oběťmi/pachateli zločinů. Vynikající zápřah herců nás krom toho bude motivovat k většímu zájmu o důsledky jejich rozhodnutí. Dopředu vás varuji, osudy mnohých hrdinů nejsou zrovna růžové…

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací