Hledání Vivian Maier (2013)

hledani_vivian_maier_plakat
Režie: ,
Premiéra v ČR: 4. 12. 2014 ()

Synopse: Příběh záhadné ženy nás zavádí do ulic New Yorku a Chicaga, kde Vivian Maier od roku 1950 až do své smrti v roce 2009 nafotila více než 100 000 dechberoucích fotografií. Žádnou z nich ale nikomu neukázala. Snímky byly objeveny shodou náhod až poté, co strávily několik desetiletí v zaprášených krabicích. Díky umělecké hodnotě nečekaně objeveného díla začala být Vivian Maier brzy považována za jednu z nejvýraznějších osobností fotografie 20. století. Přesnost, se kterou zachycovala spontaneitu pouličních výjevů, ji vynesla srovnání s Henri Cartier-Bressonem a dalšími. Její samotářský život ale zůstal obestřen tajemstvím. Kdo byla tato svérázná chůva? Proč před ostatními tajila svou největší vášeň? Mozaika jejího fascinujícího života se postupně skládá z dříve nepublikovaných fotografií, filmů a rozhovorů s desítkami lidí, kteří si mysleli, že ji dobře znali.

Recenze:
Vivian Maier, chůva políbená múzami, by podle všeho nebyla příliš vděčná za šťourání ve svém soukromí. Díky tomu se podaří zmapovat podstatná část jejího života a trochu i obraz jednoho zvláštního charakteru, ale ten byl poznamenán až nepřirozeným tajnůstkářstvím. Čím víc víme, tím spíš se chceme dozvědět i zbytek, jenže dříve či později, stejně jako autoři dokumentu, narazíme na bílá místa. Možná je to i lepší, když se můžeme dotknout ne úplně vyřešené záhady a něco si pouze domýšlet.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací