RINO – Příběh špiona (2015)

rino_pribeh_spiona_2015_plakat
Režie:

Premiéra v ČR: 29. 9. 2016 ()

Synopse: RINO je celovečerní dokumentární portrét Karla Köchera, nejslavnějšího československého špiona druhé poloviny 20. století. Köcher je známý jako jediný špion bývalého východního bloku, kterému se podařilo úspěšně proniknout do americké CIA a vynášet odtud informace pro československou rozvědku a KGB. Jeho odtajněný spis má mnoho desítek tisíc stran.

Film ukazuje obraz talentovaného, inteligentního muže, jehož životní příběh se po osudovém podpisu spolupráce stal špionážním románem od Johna le Carré. Roku 1965 byl Köcher vysazen i se svou mladou ženou v USA, a dlouhých devatenáct let pracoval na své misi proti státu, ve kterém našel druhý domov. Dokonale skrýval své pravé poslání, než byl v roce 1984 zatčen FBI a po ročním věznění vyměněn na berlínském Mostě Špionů za prominentního sovětského disidenta Ščaranského.

Köcherův strhující, paradoxní a provokující životní příběh, příběh špiona, nám v rozhovorech přibližuje jak Köcher sám, tak lidé, kteří ve studené válce stáli na odlišných stranách barikády. Archivní materiály nás uvádějí do doby, ve které se příběh odehrává. Pulzující hudba Ondřeje Anděry, který debutuje jako filmový skladatel, dotvářejí téměř thrillerovou atmosféru. S použitím informací, které přinesl spoluautor scénáře Vladimír Ševela, stojící za bestsellerem Český krtek v CIA, se jedná o nejkomplexnější obraz Köcherova příběhu, jaký byl natočen.

Vítejte ve světě mezinárodní špionáže. Komu věřit a komu ne, na jakou stranu se přiklonit? Není to vlastně ve světě lží naprosto zcestná otázka?

Recenze:
Režisér Jakub Wagner se rozhodl natočit dokument o nejznámějším českém dvojitém agentovi a jediném špionovi, kterému se podařilo proniknout do CIA, Karlu Köcherovi. „Jsem rád, že z toho nevznikl hraný film a že jsme zůstali u dokumentárního zpracování,“ říká Wagner o snímku, ve kterém tak můžeme vidět a slyšet samotného Köchera vykládat o zážitcích z KGB i CIA.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací