S Molièrem na kole (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 16. 1. 2014 ()

Synopse: „Alcestově nelidské dokonalosti může konkurovat jedině lidskost a shovívavost jeho přítele Filinta.”

Režisér Philippe Le Guay s hercem a scénáristou Fabrice Luchinim nám díky do detailů propracovanému scénáři a vizuálně podmanivému zachycení malebného pobřeží Atlantiku i cesty na kole nabízejí vynikající film pro skutečného fajnšmekra.

Gauthier Valence (Lambert Wilson) je úspěšný herec. Je hlavní hvězdou v diváky oblíbeném televizním seriálu, který mu přináší dostatek peněz i slávy. Do cesty se mu však připlete ambiciózní divadelní projekt a jeho herecký sen ztvárnit postavu Molièrova Mizantropa. Gauthier automaticky vidí v hlavní roli Alcesta sám sebe a vedlejší postavu hry, Filinta, chce získat pro svého přítele, Serge Tanneura (Fabrice Luchini). Ten však před několika lety odešel z města a žije v zapadlém koutě Francie na březích Atlantiku. Na cestě za získáním své vysněné role a přesvědčením svého přítele (a možná soupeře), aby se vrátil do města, Gauthier najde odpovědi na ještě neznámé otázky. Serge totiž věří, že oba jsou vhodnými adepty na ztvárnění obou postav, ale zároveň si uvědomuje, kolik času a námahy tomu bude muset obětovat. Najde Serge společnou řeč s člověkem, který má úplně jiný přístup k životu?

Emoce a pocity obou postav jsou ve filmu vyjádřeny prostřednictvím citovaných replik ze známé Molierovy hry, což z Le Guayova snímku dělá výjimečný metafilm, spojující divadlo a film, a prolínající příběh postav se samotnou divadelní hrou.

Recenze:
Nepochybné herecké schopnosti ovšem lze ocenit hlavně ve scénách s Fabricem Luchinim. Ne proto, že by Lambert Wilson byl o tolik horší, ale jeho Gauthier prostě nenese na vlastních bedrech tak zajímavou zkušenost a jeho pocity nemají už z povahy věci mnohdy stejnou hloubku. Právě to asi vyvažuje Francesca jako příležitost lidského kontaktu pro dva introverty. Ti se občas zapletou do řady zdánlivě nedůležitých příhod, ale jejich důsledky se podepisují skoro bezvýhradně na jejich soukromém světě diskuzí Alcesta s Filintem. Ošizeny nejsou ani venkovní scenérie, především během výletů na bicyklech předznamenaných v názvu filmu.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací