Spolu (2022)

Režie: ,
Premiéra v ČR: 29. 9. 2022 ()

Synopse: Láska neznamená oběť

Film Spolu přináší příběh matky a jejích dvou dospělých dětí, z nichž jedno trpí autismem a potřebuje péči, zatímco druhé trpí celý život nedostatkem pozornosti.

V hlavních rolích Veronika Žilková, Štěpán Kozub a Kamila Janovičová. Film vznikl podle úspěšné divadelní hry Fabio Marry, jenž se objeví i v jedné z menších rolí.

Děj filmu je příběhem pětadvacetileté Terezy, která se po rozchodu s přítelem vrací domů ke své mámě a bratrovi Michalovi, desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle. Její návrat navždy změní životy všech. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní ani trochu nezměnila. Máma pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc na sebe… a taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nikdo z nich nebude takový, jaký byl.

Recenze:
Mladá Tereza (Kamila Janovičová) se snaží mít vše v životě pod kontrolou, nedat nikomu příležitost, aby jí ublížil. Není divu, když pochází z nefunkčního domova, kam se po letech vrací, ale ne s pokorou a lítostí, ale protože nemá po rozchodu s přítelem kam jinam jít. Její máma (Veronika Žilková) obětovala a podřídila svůj život synovi, který navždy zůstal malým klukem v těle dospělého. Michal (Štěpán Kozub) má své rituály, spoustě věcí nerozumí, každá změna ho rozruší. Tereza měla jednoho dne dost toho, že se od ní neustále očekává, že bude vše jen chápat a nikdo na ni nebude brát ohledy, proto jim beze slov zmizela ze života. Její návrat způsobí spoustu bolesti i radosti a tři členové domácnosti se spolu teď musí naučit sžít. Brzy je patrné, že Tereze ve finále neublížilo to, že má postiženého bratra, ale jak se k tomu postavila její matka. A má pocit, že je třeba s tím teď něco udělat.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací