V říjnu Severský filmový čtvrtek promítne norské historické drama Králův nesouhlas

„Tři dny, které se zapsaly do norských dějin.“
 
 
V říjnu se nám prostřednictvím akce Severské filmové čtvrtky dostane lekce z historie, a to prostřednictvím životopisného válečného historického dramatu Králův nesouhlas, které se zabývá dobou, kdy se teror třetí říše nemilosrdně šířil i do Skandinávie, která se zpočátku snažila zachovat neutralitu. 

Norský král se ocitá pod velkým tlakem ze strany německých okupantů a bude se řešit otázka, zda si Norsko zachová svoji suverenitu i za vysokou cenu zatažení do víru druhé světové války. „Film zachycuje zajímavou a mimo Skandinávii vcelku neznámou kapitolu norských dějin. Přestože důraz kladený na královu roli je částečně filmařskou licencí, snímek působivě líčí počátek německé invaze a vztahy v královské rodině, zejména mezi králem a jeho synem,“ upřesňuje Jitka Jindřišková.

Snímek byl vyslán i do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film roku 2016. Zde sice neuspěl, ale odnesl si cenu Amandaprisen za nejlepší film roku. Králův nesouhlas se pyšní o kvalitními hereckými výkony. V hlavní roli krále se představí herec Jesper Christensen, Karel Markovics se zhostil role německého vyslance v Norsku, Anders Baasmo Christiansen se převtělil do korunního prince a Tuva Novotny diváky okouzlí jako princezna Märtha.

Promítání bude předcházet tradiční krátký úvod. Následný film bude uveden v originálním znění s českými titulky.

Co: Severské filmové čtvrtky – Králův nesouhlas

Kde: Kino Evald

Kdy: 1. října 2020 ve 18:00

Vstupné: 130 Kč

Verze: v originálním znění s českými titulky

Podrobnosti: skandinavskydum.cz

Synopse filmu Králův nesouhlas:

Snímek Králův nesouhlas je inspirován skutečným příběhem o třech dramatických dnech v dubnu roku 1940, během nichž dostane norský král od německých ozbrojených sil nepředstavitelné ultimátum – buď se vzdá, nebo zemře. S nacistickými vojáky v patách je královská rodina nucena uprchnout z hlavního města. Korunní princezna Märtha se v nejlepším zájmu rodiny rozhodne opustit s dětmi Norsko a hledá útočiště ve Švédsku, zatímco král Haakon a korunní princ Olav utečou do malé zemědělské oblasti nedaleko Elverumu, kde se střetnou s Němci. Po třech dnech, kdy se zoufale snaží vymanit z jejich spárů, učiní král Haakon finální rozhodnutí. Odmítne kapitulovat, i kdyby za to měl nejen on, ale i jeho rodina a mnoho dalších Norů zaplatit životem.

Režie: Erik Poppe

Hrají: Jesper Christensen, Anders Baasmo Christiansen, Karl Markovics, Tuva Novotny

(Úvodní foto: Králův nesouhlas, Skandinávský dům)

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací