Slavnostní premiéra Cyrila a Metoděje proběhla v kině Radotín

Bratrské duo na dlouhou cestu vyprovodil kardinál Dominik Duka a režisér Petr Nikolaev s bohatou filmovou delegací.

 

 

Dnešní den není jen 2. svátkem vánočním, ale i dnem, kdy do kin vstupuje výpravná filmová rekonstrukce Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů. Dobrodružné drama nejen shrnuje děj stejnojmenné čtyřdílné minisérie, která přibližuje příchod Cyrila a Metoděje na území Velké Moravy, ale obsahuje i nové záběry. Mezi ty nejočekávanější patří například nelítostná bitva o Veligrad. Aby byl výsledný efekt co nejrealističtější, podílela se na tvorbě více než desítka poradců z řad historiků, religionistů a členů římsko-katolické i pravoslavné církve.

Že se snímek Cyril a Metoděj natočený pod režisérskou taktovkou Petra Nikolaeva začal promítat právě na sklonku roku 2013, není pouhou náhodou, ale vyvrcholením oslav 1150. výročí příchodu slavných věrozvěstů.

Než se vydáte do oblíbeného kina, můžete se podívat, jak to vypadalo na slavnostní premiéře filmu, která se konala 19. prosince 2013 v kině Radotín. Pětaosmdesát minut dlouhé historické dílo přišlo podpořit mnoho významných osobností, mezi kterými nemohl samozřejmě chybět režisér Petr Nikolaev. Na plátně i v sále jsme mohli spatřit Romana Zacha (Metoděj), Ondřeje Nováka (Cyril), Jana Jankovského (Svatopluk), Kajetána Písařovic (Eiben) a Jiřího Ployhara (Jan z Benátek). Nejen svojí přítomností, ale i několika slovy poctil akci pan kardinál Dominik Duka a PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc. (český historik specializující se na byzantsko-slovanské vztahy). Mezi významnými hosty jsme mohli dále zahlédnout například i profesora PhDr. Petra Piťhu, CSc. dr. h. c., vladyku Kryštofa nebo Jaroslava Kučeru.

Fotogalerii věnovanou slavnostní premiéře naleznete na našem FB profilu.

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací