Albert Schweitzer (2009)

albert_schweitzer_2009_poster
Režie:
Premiéra v ČR: festival 22. 3. 2015 ()

Synopse: Gavin Millar vypráví příběh filozofa a lékaře Alberta Schweitzera, kterého ve filmu ztvárnil přední nizozemský herec Jeroen Krabbé. Režisér se vyhnul úskalí životopisných filmů a předešel tak mnohdy neúspěšné snaze do rozměru celovečerního filmu vtěsnat celý život hlavní postavy. V tradičně vyprávěném portrétu se Millar nevyhýbá kontroverzi, především ale ukazuje klíčové momenty ze života Schweitzera během zásadního období mezi lety 1949–1954, ve kterém Schweitzer získal Nobelovu cenu za mír, ale také se díky svým politickým názorům v době studené války ocitl v hledáčku CIA a stal se tak nepohodlným na bitevním poli světové politiky.

Recenze:
Albert Schweitzer (Jeroen Krabbé) byl ve své době významným a slavným člověkem. Byl to jeden z těch, jež psali dějiny a ostatní si toho byli plně vědomi, což hrálo v jeho prospěch. Albert získal Nobelovu cenu míru za celoživotní oddanost nemocnici v Africe, v Gabonu, kterou vybudoval spolu se svou ženou Helene (Barbara Hershey). Nemocnice se však kvůli Albertovým vyhraněným názorům, které sdílel s přítelem Albertem Einsteinem (Armin Rohde), stala terčem zastánců opačného názoru. Zastánců testů jaderných bomb, proti kterým Einstein bojoval, a které měly co dočinění s vysokou politikou, jež dokáže nasadit špiony úplně všude.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací