Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Režie:
Premiéra v ČR: 24. 8. 2017 ()

Synopse: CIA, Bílý dům, Pablo Escobar. Tyhle všechny vodil za nos.

Barry Seal se zoufale nudil, a tak se vrhnul po hlavě do dobrodružství, které bylo natolik šílené, že ho musel napsat sám život. Režisér úspěšného sci-fi Na hraně zítřka Doug Liman se znovu spojil s Tomem Cruisem a natočili příběh podle skutečné události, jenž je jedním slovem neskutečný.

Barry Seal (Tom Cruise) pracuje jako pilot dopravního letadla a rutina amerických vnitrostátních letů ho čím dále víc ubíjí. I proto nadšeně skočí po nabídce „náhodného kolemjdoucího“, z něhož se vyklube agent CIA (Domhnall Gleeson), aby pilotoval pod záštitou tajných služeb. Barryho čekají sexy přelety nad základnami kolumbijských narkobaronů, ze kterých pořizuje bohatou fotodokumentaci, nutnou pro boj s drogovými kartely. Jenže proč létat takhle naprázdno, když se můžete spojit i s protistranou a kromě fotek pro CIA vozit do Ameriky i drogy? A proč se zároveň nestát informátorem DEA (Národní agentura pro boj s drogami), která má v oblasti také své specifické zájmy? A proč se rovnou nezapojit do jedné z největších tajných operací, které kdy americká vláda posvětila? Barry to prostě hraje na všechny světové strany a jde mu to víc než skvěle. Už dávno se přestal nudit. Má krásnou ženu, topí se v penězích a vůbec si nepřipouští, co se stane, až se tenhle domeček z karet zhroutí. A on se jednoho dne zhroutí.

Barry Seal je špatností prolezlý hazardér s vlastním i cizími životy, jenže to dělá s takovým nadhledem a noblesou, že mu chtě nechtě musíte fandit. Je to muž z rodu vlků z Wall Streetu. I když ho jeho skutky mnohokrát dostanou do kouta, vždycky z něj uteče nějakým postranním východem a nahodí tak odzbrojující úsměv, že byste ho za to snad zabili.

Recenze:
Konec 70. let ve Spojených státech. Barry Seal je špičkový pilot pracující pro americkou leteckou společnost NWA. Premiant svojí třídy, nejmladší pilot v oboru, nejlepší letec, odjakživa je prostě doslova na vrcholu. A právě proto upoutá pozornost CIA, která se ho rozhodne využít. Barry jejich nabídku bez rozmyšlení přijímá, a tak všechno začíná. Ze začátku je jeho jediným úkolem létat nad středoamerickými zeměmi, ve kterých probíhají protirežimní revoluce, a sbírání leteckých snímků teritoria. Postupně se rozsah práce rozšiřuje, doručuje tajné zásilky a jiné zase přijímá. Pak se dostává do hledáčku právě vzrůstajícího drogového kartelu Pablo Escobara, který se za rozumnou sumu rozhodne využít Barryho dovedností. Kolotoč se začíná pořádně roztáčet, Barry bohatne rychlostí blesku a pracuje na všech frontách. Poslední třešničkou na dortu je Bílý dům, který se jako všichni rozhodne využít Barryho „expertíz“. Ovšem všechno má svoji cenu.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací