Americká idyla (2016)

americka_idyla_2016_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 17. 11. 2016 ()

Synopse: Nekompromisně obyčejný příběh

Snímek Americká idyla rekapituluje život Seymoura „Švéda“ Levova (Ewan McGregor). Švéd býval na univerzitě úspěšným sportovcem, vzal si za ženu královnu krásy a ta mu porodila krásnou dceru Merry. Stává se z něj úspěšný podnikatel, který se veze na vlně americké poválečné prosperity. Společně žijí správný život, ale jejich „americká idyla“ netrvá dlouho. Pomalu končí 60. léta a Merry se k překvapení rodičů stává zarputilou politickou aktivistkou, bojující proti vietnamské válce. Poté, co se zapojí do příprav a realizace bombového atentátu, uprchne z domova. Švédova představa trvalého rodinného štěstí a dokonalého světa je v troskách. V jediném okamžiku je vytržen ze svého krásného snu.

Švéd věnuje všechnu svou energii nalezení své dcery a záchraně rodiny. To, co ale při pátrání po Merry objeví, jím zásadně otřese a donutí ho ke konfrontaci se společenským chaosem, který kolem něj postupně narůstá. Urputně se snaží přijít na to, co se stalo s jeho milovanou holčičkou. Kdy a proč se z ní stal člověk, který je schopen zabíjet.

Strhující herecký film je natočen podle stejnojmenného románu Phillipa Rotha, za který získal Pulitzerovu cenu. Snímkem režijně debutoval populární britský herec Ewan McGregor (Trainspotting, Velká ryba, Star Wars: Síla se probouzí), který si ve filmu spolu s Jennifer Connelly a Dakotou Fanning také zahrál. McGregor o tématu snímku prohlásil: „Posledních patnáct let jsem snil o tom, že budu režírovat celovečerní film, nikdy jsem ale nenarazil na ten pravý příběh. V Americké idyle jsem našel vše, co jsem hledal. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem ten film mohl natočit a je přesně takový, jaký jsem ho chtěl mít.”

Recenze:
Na třídním srazu se potkávají po mnoha letech dva staří přátelé a vzpomínají na šťastnější dny. Dostanou se i ke školní legendě, tedy ke staršímu bratrovi jednoho z nich. Seymour Levov (Ewan McGregor) byl vzor a hvězda celé střední školy, přezdívaný díky svým pohledným rysům „Švéd“, skvělý sportovec, oblíbený student, a měl zdánlivě perfektní život. Oženil se s královnou krásy Dawn (oscarová Jennifer Connelly), která byla nejen oddaná přítelkyně, ale i důvtipná žena ochotná postavit se problémům. Spolu si pořídili dům, dcerku, a Švéd také převzal po otci továrnu na dámské rukavice. Jak ale jeho příběh pokračoval? Začíná vyprávění o oddanosti a bezmezné lásce k dítěti, která navždy zlomí jednoho skvělého muže.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací