Blízko od sebe (2013)

blizko_od_sebe_cz_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 30. 1. 2014 ()

Synopse: Všude dobře, doma nejhůř

Meryl Streep a Julia Roberts byly za své výkony v Blízko od sebe nominovány na Oscara

Westonovi jsou taková normální rodinka, prolezlá alkoholismem, různými závislostmi a léta doutnajícími konflikty. Matka, tři dcery, jejich muži a další příbuzní. Když se sejdou všichni pod jednou střechou, je téměř jisté, že z toho nebude právě poklidný dýchánek. Blízko od sebe jsou si Meryl Streep, Julia Roberts, Ewan McGregor, Chris Cooper, Juliette Lewis nebo Benedict Cumberbatch a Sam Shepard. Není divu, že tyhle vždy sarkastické, nepříjemné a rozhádané lidi si nakonec můžeme i zamilovat.

Blízko od sebe je film nabitý výbušnými hereckými výkony, které jdou doslova až na dřeň všech emocí. Film získal dvě nominace na prestižní ocenění Zlatý Glóbus – Meryl Streep pro Nejlepší herečku v hlavní roli v kategorii muzikál nebo komedie a Julia Roberts pro Nejlepší herečku ve vedlejší roli.

Celá rodina Westonových se sjíždí do rodného domu v Oklahomě na pohřeb otce (Sam Shepard), básníka a opilce, který spáchal sebevraždu. Jeho žena, cynická a celoživotně konfliktní Violet (Meryl Streep) takřka s potěšením rozdmýchává spory se svými třemi dcerami (Julia Roberts, Julianne Nicholson a Juliette Lewis). Ani jedna z nich to nemá jednoduché: jedné se hroutí manželství, další tutlá aférku se svým bratrancem, třetí se právě zasnoubila a ani na pohřbu není schopna mluvit o ničem jiném než o nadcházející svatbě. Přičemž každému kromě ní je jasné, že její snoubenec (Dermot Mulroney) je slizký parchant.

Meryl Streep prý údajně váhala, zda má roli ďábelské maminky Violet přijmout: „Budu muset s tou postavou strávit řadu měsíců. Opravdu je to místo, na které se chci vydat?“ uvažovala. „Byla to největší dřina mého života, a to jsem porodila tři děti,“ prohlásila pro změnu Julia Roberts. „Ale zároveň to byl i nejlepší herecký zážitek mé kariéry.“

Předlohou filmu Blízko od sebe je divadelní hra Tracyho Lettse, která získala Pulitzerovu cenu a kterou u nás uvedlo Národní divadlo pod názvem Srpen v zemi indiánů. Film, na němž se jako producent mimo jiné podílel i Georgey Clooney a bratři Weinsteinovi.

Recenze:
Režisér John Wells moc dobře věděl, že základem dobré konverzační dramatické komedie je herecké obsazení. Proto do rolí matky a nejstarší dcery obsadil Meryl Streep a Julii Roberts, které byly za výkon v tomto filmu nominovány na Oscara v kategoriích nejlepší ženský herecký výkon v hlavní a vedlejší roli. I ostatní postavy byly obsazeny se stejnou pečlivostí. K jídelnímu stolu dále zasedne Benedict Cumberbatch, Ewan McGregor, Abigail Breslin, Juliette Lewis, Chris Cooper, Margo Martindale či Dermot Mulroney. Po herecké stránce nám Wells servíruje stoprocentní lahůdku.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací