Bratři Lumiérové (2016)

Režie:
Premiéra v ČR: 26. 4. 2018 ()

Synopse: Výjimečný snímek Bratři Lumiérové není tradičním filmovým dílem. Filmoví historici Thierry Frémaux a Bertrand Tavernier vybrali a seřadili 108 krátkých snímků, které vytvořili před více než sto dvaceti lety bratři Louis a Auguste Lumièrové, vynálezci kinematografie. 50 vteřin dlouhé filmy jsou precizně zrestaurované pro digitální projekci a nabízejí mimořádně hodnotné svědectví o kulturním a technologickém rozvoji na přelomu 19. a 20. století.

Recenze:
Píše se rok 1893 a bratři Louis a Auguste Lumiérové konečně patentují výsledek své mnohaleté práce. Světu pak vynález, který nazvou kinematografem, představují o dva roky později. První padesátivteřinový snímek Dělníci odcházející z Lumiérovy továrny poblázní svět a všichni vědí, že už není potřeba vynalézat nic jiného. Kinematograf je téměř dokonalý. Kameraman točí klikou a na 35 mm film zachytí 50 vteřin snímků. To sice vyžaduje nesmírně precizní práci a plán, ale u Lumiéra pracují jen ti nejlepší. A tak začíná éra němé grotesky, dokumentu a herectví samotného.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací