Foxtrot (2017)

Režie:
Premiéra v ČR: 12. 4. 2018 ()

Synopse: Jonathan Feldman hlídá spolu s třemi dalšími mladíky opuštěný checkpoint kdesi v poušti na severu Izraele. Od četby komiksů a poslechu starého rádia je občas vyruší projíždějící automobil či velbloud, který se po cestě líně prochází sem a tam. Mladé vojáky vytrhne z nudy až nečekaná událost s fatálními následky. Jonathanovi rodiče se mezitím v Tel-Avivu snaží vyrovnat s tragickou zprávou a zjistit, co se vlastně kdesi v poušti odehrává. Snímek Foxtrot zprostředkovává surreálnou armádní zkušenost mladých vojáků a zabývá se tématy viny, ztráty a traumat, která se v izraelské společnosti přenášejí z generace na generaci. To vše originálním vypravěčským způsobem, který je prostoupen citem pro krásu, absurditou a jemným humorem. Pro své protiválečné vyznění vzbudil snímek ve své rodné zemi kontroverze, posléze získal 8 cen izraelské filmové akademie. Byl také oceněn Velkou cenou poroty na festivalu v Benátkách a byl za Izrael nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film.

Recenze:
Jonathan hlídá se třemi dalšími mladými vojáky opuštěný checkpoint, kdesi na severu Izraele uprostřed ničeho. Čas si krátí četbou komiksů, posloucháním starého rádia a polemizováním nad tím, zda se jejich obydlí, postavené uprostřed bažiny, potápí nebo ne. Čas od času je vyruší akorát kolem se procházející velbloud nebo občas i nějaké projíždějící auto. Z nudné každodennosti je vytrhne až nečekaná událost, která má fatální následky. Na druhé straně sledujeme Jonathanovi rodiče v Tel-Avivu, kteří se snaží vyrovnat s osudem svého syna.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací