Karel Svoboda: Šťastná léta (2020)

Režie:
Premiéra v ČR: 16. 1. 2020 ()

Synopse: Život českého hitmakera Karla Svobody plní dodnes přední stránky novin, ale i přesto je stále obestřen tajemstvím. Jako jeden z mála českých hudebních skladatelů dokázal se svou hudbou dobýt srdce posluchačů po celém světě. V roce 1968 složil hit Lady Karneval, s níž Karel Gott uchvátil publikum na festivalu v brazilském Rio de Janeiru, a oba Karly znal náhle celý svět.

Dařilo se mu i v soukromí, oženil se se svou přítelkyní Hanou a narodily se jim děti Jana a Petr. Vila v Jevanech se proměnila v malý soukromý ráj, kam to měli jeho nejbližší přátelé Gott a Štaidl coby kamenem dohodil. Karel si zde vybudoval tvůrčí zázemí, žil obklopen láskou a hity z něj doslova padaly jeden za druhým. Mnozí ho znali jako přítele, s nímž je legrace a který nezkazí žádnou zábavu…

Karel Svoboda byl vždy veřejně známý, ale jaký byl Karel Svoboda v soukromí? Lze s odstupem času divákům více odkrýt jeho osobnost? Dokument Šťastná léta mapuje nejplodnější období jeho života, kdy vznikla většina jeho nejznámějších písní a filmové hudby. Kromě archivních záznamů a rozhovorů s jeho blízkými spolupracovníky a přáteli, uvidí diváci poprvé i soukromé archivní záběry, které pomohou lépe osvětlit skladatelův vnitřní život.

Mezi pozvanými hosty uvidíme Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou, Theodora Pištěka a další hvězdy české i světové kultury.

Recenze:
Karel Svoboda se třináct let po své smrti znovu dostává do popředí zájmu novinářů. Tentokrát díky jeho synovi Petrovi, který se věnuje filmařině, a rozhodl se uctít otcovu památku snímkem k nedožitým osmdesátinám. Dočkáme se archivních záběrů, ale nejen z televize, také ze soukromého života, a samozřejmě na něj zavzpomínají hvězdy české hudební scény, které se Svobodou spolupracovaly, což často přerostlo v dlouholeté přátelství. Nemilosrdný běh času nám připomenou zvláště věty Karla Gotta, jehož kariérní úspěchy byly se Svobodou obzvláště spojeny, ovšem film už sledují oba přátelé, doufejme, spolu odněkud ze shora.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací