Klauni (2013)

klauni_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 28. 11. 2013 ()

Synopse: Nový film KLAUNI podle scénáře Petra Jarchovského a námětu Borise Hybnera, začal v tomto týdnu natáčet režisér Viktor Tauš. Příběh o pozdním znovushledání klaunského tria, spojí dohromady domácí komediální hvězdy - Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse s evropskou hereckou elitou - francouzským hercem Didierem Flamandem a vítězkou canneského festivalu Kati Outinen.

Na počátku kariéry vytvořili OSKAR, MAX a VIKTOR klaunskou skupinu Busters. Jejich klauniády představovaly ostrůvky svobody uprostřed nehybné bažiny rezignace v komunistickém režimu bývalého Československa. Pak se však mezi třemi klauny cosi vážného odehrálo. Jak se ukáže, národem milovaní klauni se mezi sebou nedokážou vystát. Nyní se Oskar vrací po třiceti letech z emigrace, aby v Praze uzavřel svoji uměleckou kariéru. Setkání s bývalými přáteli vede k nevyhnutelné vzájemné konfrontaci. Osud jim tak nabízí ještě jednu šanci, jak to naposledy pořádně roztočit. I po třiceti letech otázka zůstává stále stejná: Kdo se bude smát naposled?

Recenze:
Přísně vzato, zápletka ani jednoho z nich neohromí. Oskar se chce usmířit s lidmi, které opustil a poškodil. Viktor je spíš dobrovolně izolovaný a čím dál tím víc ztrácí trpělivost se svou nejbližší osobou- manželkou Sylvií (Kati Ouninen) trpící Alzheimerovou chorobou. Max zase spokojeně prožívá rodinný a milostný život se svou drahou Markétou (Eva Jeníčková), ale náhle ho zaskočí těžké zdravotní komplikace. Ze své podstaty musí tyto příběhy připomínat nesčetně jiných zkazek o neúprosnosti času, ztrátě lesku a ohlédnutím se do minulosti. Odlišuje je spojení chmurné nálady s neúnavným humorem, scénáristicky i režijně. Však taky zde vystupují vpravdě králové komiků zemí českých. Kaiserův Max srší elánem, kterak se pokouší zůstat veselým klaunem co nejdéle a Lábus umí jako obvykle dostat vtip do běžné konverzace už jen svým libozvučným hlasem. Zahraniční herci (Flamand a Ouninen) jsou ve svém vystupování daleko vážnější, aniž by posouvali atmosféru směrem k tragédii.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací