Smrtelné stroje (2018)

Režie:
Premiéra v ČR: 6. 12. 2018 ()

Synopse: Světu docházejí zdroje, města se proměnila v pohyblivé predátorské stroje a jedna dívka se touží pomstít muži, který ji připravil o matku. Bohužel, patří mezi ty vůbec nejmocnější muže planety. Smrtelné stroje jsou dobrodružné fantasy od tvůrců Pána prstenů a Hobita.

Za pár set let bude svět jen umírající nehostinnou pustinou, křižovanou obřími stroji na kolech, jejichž primární snahou je nacházet zbývající zdroje obživy a surovin. V tato monstra se proměnila původní města. Sídla na kolech jsou plná lidí a největším a nejmocnějším z nich je Londýn. Ten se rozrůstá i díky pohlcování menších strojů, které se objeví v jeho cestě. Tímhle způsobem se v Londýně ocitne i Hester Shaw (Hera Hilmar), tajemná dívka se zjizvenou tváří. Jí jediné, zdá se, nevadí, že Londýn spolknul její domovské město. Hester se totiž díky tomu ocitla v blízkosti jeho vládce Thaddeuse Valentina (Hugo Weaving), s nímž má z minulosti nevyřízené účty. Jenže i Thaddeus je rád, že Hester vidí. Dívka má v držení předmět, s nímž by se mohl stát nejmocnějším mužem na světě. A protože má Thaddeus poněkud větší palebnou sílu než ona, ocitne se Hester na útěku a v doprovodu zoufale nepraktického knihomola a renegátky, na jejíž hlavu je vypsaná obrovská odměna.

Smrtelné stroje patří k vysněným projektům Petera Jacksona, režiséra trilogie Pán prstenů a Hobit. Právě komplikované natáčení Hobita mohlo za to, že Peter Jackson přenechal režii Smrtelných strojů svému mnohaletému spolupracovníkovi Christianu Riversovi a „spokojil“ se jen s rolí producenta. Hobití stopa se nese napříč mnoha dalšími profesemi, Smrtelné stroje mají s Tolkienovými adaptacemi společné scenáristky Fran Walsh a Philippu Boyens a o efekty se znovu postarali oscaroví kouzelníci z Weta Digital.

„Pevně věřím, že tenhle film bude natolik úspěšný, že dostaneme šanci natočit další díly. Příběh se v dalších knížkách vine tak zajímavě, že by bylo úžasné, kdybychom to mohli natočit,“ vypráví Peter Jackson.

Recenze:
Tedy Jackson se svojí manželkou Fran Walsh a kolegyní Philippou Boyens se vrátili v rolích scenáristů a producentů v novém snímku režiséra Christiana Riverse. Smrtelné stroje vznikly jako adaptace stejnojmenné knihy autora Philipa Reeva, která je prvním dílem ze čtyř. Lze tedy logicky očekávat, že se i film dočká dalších pokračování. A slavné scenáristické trio v tomto ohledu není žádným nováčkem, jak je známo spolu vytvořili i úspěšnou ságu Pána prstenů či prequely Hobbita. Ve svém novém projektu zase jednou dokazují, že adaptace epických knižních světů na velká plátna je baví. Ovšem na rozdíl od předchozích jmenovaných příkladů, toto není zase až tak povedené dílo. Děj je trochu nedořečený a místy nesmyslný. Nehledě na to má však spád a poutavý vypravěčský způsob vtáhne do snímku již od samého začátku. Jackson a spol. nám zde zkrátka i přes všechny mouchy otvírají poměrně poutavý svět velkolepých mašin, který však mohl být trochu lépe propracovaný.

(photo&video: )

Video
Trailer:


Teaser:

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací