Nic (2022)

Režie: ,
Premiéra v ČR: 1. 6. 2023 ()

Synopse: Skupina mladých studentů čelí nesmyslnosti života a zbavují se dětské nevinnosti.

Pierre Anthon a jeho spolužáci právě začali chodit do deváté třídy. Pierre Anthon zničehonic prohlásí, že život nemá smysl, odejde ze školy, vyleze na strom a odmítá z něho slézt. To mezi spolužáky vyvolá existenciální krizi. Rozhodnou se shromáždit své nejcennější věci a vytvořit „hromadu smyslu“, jež by Pierra Anthona přesvědčila, že nemá pravdu. Začíná nebezpečná, znepokojující a kontroverzní studie o tom, na čem skutečně záleží. To, co začalo nevinnou obětí, se brzy promění ve spirálu psychologického násilí: čím bolestivější je oběť, tím více znamená a tím více se požaduje od dalších v pořadí. Nic je surový a neučesaný příběh o skupině mladých lidí, kteří se tváří v tvář nesmyslnosti života vydávají pryč z bezpečí a nevinnosti dětství. Film vznikl na motivy stejnojmenné bestselleru Janne Tellerové, který vyšel ve 30 zemích a po celém světě se prodalo více než 1,5 milionu výtisků. Kniha byla adaptována do více než 150 různých divadelních inscenací, teď se konečně dočkala i celovečerní filmové adaptace.

Recenze:
Přesně na tuhle otázku hledají odpověď deváťáci jedné dánské základky. Když jim na tuto otázku není schopen odpovědět nikdo z dospělých, berou rázem věci do svých rukou. Vše začíná ve chvíli, kdy děti ve škole vyplňují dotazník o své potenciální budoucí práci a Pierre Anthon jednoho dne odejde v půlce hodiny ze školy a vyleze na strom, ze kterého pak odmítá slézt. Jeho spolužáci, ve snaze dostat ho dolů, započnou sociální experiment – rozhodnou se, že do opuštěné stodoly přinese každý z nich něco, na čem jim nesmírně záleží a nedokážou bez toho žít. Nevinná hra, skrze kterou hledají děti odpovědi na důležité životní otázky, se postupně zvrhává v nebezpečný extrém, a hrozí, že to celé nedopadne dobře.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací