Odborný dohled nad výkladem snu (2018)

Režie:
Premiéra v ČR: 27. 9. 2018 ()

Synopse: Český filmový underground přímo navazuje na Odborný dohled nad východem slunce.

Tři staří kamarádi – Muzikant, Zloděj a Cirkusák, bývalí spoluvězni z bolševického kriminálu, spolu po ovdovění žijí v domě na česko-německém pomezí. Přivedla je sem potřeba vypořádat se s někým, kdo jim v minulosti ublížil. Jenže oním člověkem, bývalým estébákem, je současný hospodský, a tak pánové nemají kam chodit na točené pivo. Dokud Zloděj nezjistí, že kousek za hranicí na Polské straně je hospoda, kam se dá dojet autobusem. Jenže Cirkusák má nejprve obavy z polského piva, a pak mu nevoní, že hostinský má za ženu německou turkyni.

Možnost točeného piva je náhle ohrožena.

Navíc se v jejich domě objeví sudetská Němka. Právě tady totiž jako mladá bydlela a chce zde přespat, aby se jí zdál sen o muži, kterému jako členka hitlerjugend ublížila. Ráda by se dočkala odpuštění. V domě žije i Holka, bývalá prostitutka, toho času těhotná s některým z nich. Pánové si ji nastěhovali do domu „aby nemuseli stárnout spořádaně“. Holka jim ovšem nechce říct, s kým z nich to má.

A pak se dovědí o „kouzelném čaji“, který před válkou „objevil“ zakladatel místní zahrádkářské kolonie. Po jeho vypití se člověku zdá, to nač myslel těsně před usnutím a o čem chtěl, aby se mu zdálo.

Recenze:
Režisér Pavel Göbl se po čtyřech letech vrátil s druhým dílem „easternu“ Odborný dohled nad východem slunce. Tentokrát dávají Cirkusák (Jozef Polievka), Muzikant (Vratislav Brabenec) a Zloděj (Jiří Vymětal) pozor na sny jedné staré paní, která jim zničehonic zaklepala na dveře. Němka se stále stydí za čin, který provedla před lety jako příslušnice Hitlerjugend a vmanévruje si cestu do usnesení, že ze svého rodného domu a postele neodejde, dokud se jí nebude zdát ten správný sen. Jenže staří páni byli zvyklí na svoji pohodičku a na to, že o mladou Holku se nemusí s nikým dělit.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací