Odebrat z přátel (2014)

odebrat_z_pratel_cz_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 18. 6. 2015 ()

Synopse: Pomsta bude dnes večer online

Zesměšnit člověka uveřejněním jeho nelichotivé fotky či choulostivého videa na internetu vás může stát život. To je v kostce příběh hororu Odebrat z přátel, který se jmenuje jako jedna nepopulární možnost na nejoblíbenější sociální síti na světě. Nezvyklý název je na místě, protože tenhle velmi originální film, který se stal pro online generaci doslova senzací, se celý odehrává na internetu. Laura Barns byla obyčejná středoškolačka, dokud se na internetu neobjevilo video, které do nechutných detailů prezentovalo, jak se sťala na jednom večírku. Dříve všemi obletovaná kráska veřejnou potupu neustála a spáchala sebevraždu. V den výročí její smrti se partička jejích spolužáků „sejde“ na videochatu, kde řeší obvyklé teenagerovské problémy, dokud se do jejich skupiny nenabourá neznámý uživatel s přezdívkou Billie227. Kromě toho, že ho nejde ze soukromé diskuze vyhodit, je na tomto uživateli zvláštní i to, že ho velmi zajímá, kdo nahrál na internet ono nelichotivé video. A pak se do diskuze zapojí i jejich mrtvá spolužačka… Pocit, že jde o nechutný vtip, brzy vystřídá absolutní zděšení všech zúčastněných. Neznámý uživatel totiž nezůstává jen u slovních výhrůžek a za pravdou jde doslova přes jejich mrtvoly. Není náhodou, že nápad na online film se zrodil v hlavě vizionáře Timura Bekmambetova, jenž režijně a producentsky úspěšně pendluje mezi Hollywoodem a Evropou a je znám hledáním nových, neobvyklých cest. „Když točím normální film, mohu se kdykoliv nechat inspirovat některým starším dílem. Tady jsme žádnou oporu neměli. Museli jsme všechno poctivě vymyslet,“ říká Bekmambetov. I díky tomu se jeho týmu skutečně podařilo natočit film, jaký jste ještě určitě neviděli.

Recenze:
Sociální sítě umožňují nepřetržitý kontakt s dalšími uživateli, zpřístupňují informace rychle a efektivně, avšak o jejich pravdivosti a relevantnosti by se dalo polemizovat. Levan Gabriadze, režisér snímku Odebrat z přátel, si vybral tématiku, která je jednou z nejaktuálnějších, vzhledem k tomu, že na následky kyberšikany ročně zemře několik lidí, nejčastěji sebevraždou. V thrilleru se setkáváme s přáteli z posledního ročníku střední školy (Shelley Hennig, Moses Storm, Renee Olstead, William Peltz a Jacob Wysocki), kteří se v podvečer výročí smrti své kamarádky sejdou na konferenčním rozhovoru na Skypu. Večer probíhá jako každý jiný, avšak dneska se jim do volání připletl další posluchač, podle všeho asi hacker, jehož totožnost je neznámá. A pak se začnou dít věci, které vás ale ze židle nepostaví. Spíš si říkáte, že už by to mohlo skončit.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací