Perverzní průvodce ideologií (2012)

Režie:
Premiéra v ČR: 14. 11. 2013 ()

Synopse: „Brilantní spojení slovinského filozofa, myslitele Slavoje Žižeka, britské dokumentaristky Sophie Fiennes a jejich invenční interpretace ideologie.”

Po dokumentu Perverzní průvodce filmem (2006) se Sophie Fiennes vrhá do další spolupráce se slovinským kontroverzním myslitelem Slavojem Žižekem a kombinací jejich netradičních interpretací filmu jako takového společně vytvářejí další pozoruhodnou dokumentaristickou reflexi společnosti, aby divákům poodkryli cestu do podstaty ideologie – snů, které formují naše kolektivní vědomí a konání. Ideologie a její formování společnosti tvoří základ filozofické práce Slavoje Žižeka, vycházejícího z Freudovy psychoanalýzy, která mu pomáhá nahlížet na svět a porozumět mu netradičním způsobem. A zdá se, že právě rok 2012 byl ten nejlepší čas na uveřejnění tohoto filmu. Úvahami o filmech, hudbě, historii a současných společenských fenoménech se charismatický Žižek a zkušená Fiennes dopracovávají k definici ideologie jako neustále se měnící uměle vytvořené substance, formující všechny společnosti. Tento mimořádný dokument byl v roce 2012 uvedený v hlavní soutěžní sekci na MFF v Torontu a na BFI London Film Festival.

Recenze:
Filosofové nám leckdy připadají jako šílenci bez „selského rozumu“. Přiznávám, ani Žižek není výjimkou. I tak nám poskytuje podnětnou přednášku s průřezem filmovými dějinami i trefnými postřehy, o nichž stojí za to uvažovat.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací