Přes hranici (2021)

Režie:
Premiéra v ČR: 25. 11. 2021 ()

Synopse: Celovečerní animovaný film, sledující dramatické cesty sourozenců Kyony a jejího bratra Adriela, kteří utíkají před pronásledováním z blíže neidentifikované východoevropské země. Příběh o naší věčné snaze, s níž jsme s to riskovat vlastní život a přitom hledat nový domov, v němž bychom mohli lépe žít. Na této cestě za nadějí lidé překonávají nejrůznější nebezpečí a nejnemožnější situace. Pohání je vědomí, kým ve skutečnosti jsou, před čím utíkají, v co doufají. Nakonec se z takové zkušenosti stává příběh, který stojí za to znovu a znovu vyprávět.

Recenze:
Migrace. Téma, které s lidstvem souvisí prakticky neustále, od velkého stěhování národů přes biblická putování a osidlování Ameriky až po současné uprchlické krize ze zemí zmítaných válkami, humanitárními krizemi či klimatickými katastrofami. Právě současných vln migrace si světová kinematografie ráda všímá. S vděčným tématem v zádech většina převážně nezávislých či nízkorozpočtových snímků ale překračuje hranice uvěřitelnosti příběhů odosobňující heroizací hlavních postav či nadužívání výpravných i příběhových klišé, typických pro zachycení východoasijské kultury. Právě těmto stereotypům se celovečerní animovaný debut francouzské režisérky Florence Miailhe v koprodukci s Českou televizí, Přes hranici, poměrně úspěšně vyhýbá.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací