René – Vězeň svobody (2021)

Režie:
Premiéra v ČR: 7. 4. 2022 ()

Synopse: Jeden z nejznámějších českých kriminálníků je zpět. Nenapravitelný recidivista René s blednoucím tetováním „Fuck of people" na krku s příchodem padesátky tak trochu dospívá a bilancuje. Postupně zjišťuje, že i jeho život je příliš krátký na to strávit ho za mřížemi. Od premiéry původního filmu, oceněného Cenou Evropské filmové akademie za nejlepší dokument, se za každou cenu snaží vyhnout vězení. A pouští se do vztahů, které mají šanci vydržet i déle než pár týdnů. Jeho sžíravý postoj vůči systému mu však zůstává. Přesto se René proměňuje a Helena Třeštíková je opět u toho. V prvním dokumentu z roku 2008 diváci sledovali Reného od jeho sedmnácti do sedmatřiceti let, nyní byl v hledáčku kamery dalších třináct, dohromady neuvěřitelných třicet tři roků.

Recenze:
Helena Třeštíková se v roce 1988 rozhodla zaměřit na osud tehdy sedmnáctiletého René Plášila, který se již v té době ocitl ve vězení, což ho bohužel nepustilo po zbytek jeho života. Reného eskapády slavná dokumentaristka sledovala dvacet let, až po rok 2008, kdy pak také vydala stejnojmenný film. A tento nenapravitelný recidivista a spisovatel René Plášil, který okradl i samotnou Třeštíkovou, se nyní vrací v nejnovějším dokumentu, kde ho režisérka spolu s kameramanem sledovali po dalších třináct let až do jeho padesátých narozenin.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací