Rozpolcený (2016)

rozpolceny_2016_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 19. 1. 2017 ()

Synopse: V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá.

Režisér děsivých filmů s šokujícími pointami M. Night Shyamalan přidává další klenot do sbírky privátní hrůzy, vedle Šestého smyslu, Vyvoleného nebo Vesnice. Rozpolcený je koncertem jednoho herce, Jamese McAvoye, kterému se podařilo vytvořit jedno z nejděsivějších monster, jaká se kdy objevila na filmovém plátně.

Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina.

„Kevin se měl původně stát součástí jiného filmu,“ říká jeho stvořitel Shyamalan. „Byl ale tak komplexní osobností, že mi to přišlo škoda. A když jsem pak vymyslel příběh tří uvězněných dívek, které se snaží jeho zvláštnosti využít k útěku, měl jsem solidní základ pro celovečerní film,“ dodává Shyamalan, mistr originálních a překvapivých konců, jenž i v Rozpolceném této pověsti bezezbytku dostál.

Recenze:
Tři mladé dívky jsou po narozeninové oslavě uneseny neznámým mužem a drženy ve speciálně uzpůsobeném pokoji. Jejich věznitel (James McAvoy) s nimi má evidentně velké plány. Nejde ale o naplňování jeho sexuálních fantazií, nebo o sadistické hrátky brutálního vraha, chystá se něco významného a speciálního. Co hůř, vždy když záhadný muž vejde, je někým jiným. V jednom těle se totiž skrývá 23 osobností, které mají různé povahy, věk, znalosti, výši inteligence, nemoci, a také se k dívkám chovají jinak. Kdo otevře dveře příště? Bude to někdo, kdo dívky osvobodí, nebo jim přijde ublížit? Tak jako tak tušíme, že nic dobrého je nečeká…

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací