Sametoví teroristé (2013)

Film


Režie: , ,


Premiéra v ČR: 10. 4. 2014 ()Oficiální synopse:
Dokumentární film s hranými pasážemi přibližuje osudy tří mužů, kteří se v období normalizace pokusili o radikální protest – ozbrojený odboj. Stano měl v úmyslu vyhodit do povětří opuštěnou tribunu na prvního máje, František chtěl spáchat atentát na Gustáva Husáka a Vladimír koordinovaně ničit stranické vitríny a materiály. Třebaže jejich záměry v mnoha případech selhaly, nezdráhají se protagonisté zavzpomínat nad tehdejšími okolnostmi a rekonstruovat své činy. Kromě toho barvitě představují život poté, co byli odsouzeni na základě § 93. Slovenští režiséři nechávají hrdinům prostor k vyjádření a empaticky zaznamenávají jejich okolí.
(photo&video: )

Galerie

Galerie:
(photo&video: )

Video

Trailer:

(photo&video: )

Recenze

Recenze:

Snadno postřehneme, že on jediný se stal celoživotním rebelem, zatímco jeho předchůdcům zbyly z předchozí činnosti prostě „díry v životě“, které se snaží s různou mírou úspěchu zaplnit. Všichni jsou to zajímaví jedinci a není od věci zapřemýšlet, jestli jde především o extrémisty, nebo o statečné muže. Jejich životům na každý pád přidává na zajímavosti důkladná rekonstrukce někdejších činů (Bednár a Hučín), případně skutečná aktuální činnost (pouze Hučín). Proto je třeba mít trpělivost s úvodní části zasvěcené „muži z lidu“ Kratochvílovi. Dokument ovšem přináší poutavé záběry ze soukromí vyslýchaných, od Kratochvílovy snahy najít si přítelkyni po Hučínův trénink Lisbeth Salenderové, mladé nepochopené dívky. Soukromý svět možná není tak jímavý snad jen v případě Bednára.


(photo&video: )

Články k filmu

Zobrazit všechny články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací