Tah pěšcem (2014)

tah_pescem_pawn_sacrifice_2014_poster
Režie:
Premiéra v ČR: festival 22. 3. 2016 ()

Synopse: Bobby Fischer byl svého času nejlepším šachistou Spojených států amerických. Ze zázračného dítěte vyrostl geniální šachista, který se odvážil postavit se v průběhu studené války ruským šampionům. Na cestě k vzestupu mu byly největším nepřítelem jeho psychotické stavy způsobené prohlubující se paranoiou. Roku 1972 se utkal na mistrovství světa v šachu s ruským šampionem Borisem Spasským. Jejich partie vstoupila nejen do dějin šachu, ale i studené války. Hlavní roli šachového génia Bobbyho Fischera v životopisném dramatu Pawn Sacrifice (2014) ztvárnil Tobey Maguire, herec známý z filmů Pravidla moštárny (The Cider House Rules, 1999) nebo Velký Gatsby (The Great Gatsby, 2013).

Recenze:
Bobby Fischer (Tobey Maguire) se již v dětství zajímal více o šachové figurky než o autíčka. Z geniálního chlapce z Brooklynu vyrostl nejmladší šachový šampión Spojených států amerických. Ale Bobby míří ještě výš. Nespokojí se s ničím jiným, než být nejlepší z nejlepších. Touží porazit Rusy, kteří ovládají vrchol žebříčku a stát se mistrem světa. V době, kdy USA a SSSR, dvě světová impéria, vedou studenou válku, nejde jen o pouhý titul a osobní ego. Rusové se považují díky prvenství v šachu za inteligentně nadřazené vůči dekadentnímu Západu a Bobby by jim v případě úspěchu uštědřil tvrdou ránu.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací