Trainspotting (1996)

Režie:
Premiéra v ČR: 17. 10. 1996 ()

Synopse: Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav. Režisér Boyle svým pozorováním světa z nevšedního (a generačně vypjatého) úhlu opět provokuje měšťáckou společnost. Svým filmem jako hozenou soubojovou rukavicí políčkuje standardní středostavovskou morálku a tradiční hodnoty. Zároveň si postupně získává u nejmladšího publika přívlastek kultovního režiséra (důležitou roli v tomto procesu hraje hudební složka filmu, obsazená právě kultovními jmény anglosaské scény 80. a 90. let).

Recenze:
Skotsko na konci 80. let nebylo žádná pohádka. Bylo skladištěm narkomanů a kriminálníků. Přesně tam spadají Renton a jeho přátelé Sick Boy, Spud a Begbie. Až na Begbieho jsou všichni závislí na všech možných drogách, Begbie má jiné problémy. Všichni jsou také podvodníci a podfukáři, kteří získávají peníze všemi možnými způsoby. Jejich jedinou starostí je obstarat si další dávku. Ovšem tak zvaný skutečný život jim dá v jednu chvíli ránu a změní je. Každého potká jiný osud, z Rentona se například stane „normální“ člověk. Jenže ani to netrvá dlouho, minulost všechny brzy dožene.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací