Vášeň mezi řádky (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 10. 4. 2014 ()

Synopse: Svůj největší příběh Charles Dickens nenapsal, ale prožil

Příběh utajené lásky jednoho z největších spisovatelů by s přehledem mohl být základem slavného románu, zůstal ale tajemstvím a v plné síle ho ukazuje až tento film. Charles Dickens, ženatý autor mnoha legendárních románů se na vrcholu své kariéry v polovině 19. století zamiloval do mladší dívky. V prudérní Anglii té doby něco veřejně zakázaného, svůj vášnivý vztah proto udržoval v utajení až do své smrti. Složitý příběh prožívala i jeho láska, mladá žena, které nezbývalo, než zůstat neviditelnou a ukrytou jen „mezi řádky“. Film Vášeň mezi řádky má úchvatnou výpravu a zcela poprávu získal nominaci na Oscara za kostýmy. V hlavní roli i jako režisér se představuje Ralph Fiennes ( Šindlerův seznam, Anglický pacient, Předčítač a „Vy víte kdo“ v sérii o Harry Potterovi ), pro něhož se film stal doslova srdeční záležitostí.

Charlese Dickense si představujeme jako starosvětského Angličana, který napsal Vánoční koledu nebo Olivera Twista. Rozhodně ne jako někoho, kdo by mohl mít sexappeal. Film Vášeň mezi řádky nám však představuje skutečného Dickense. Charismatickým mužem plného energie, který, kromě toho, že měl manželku a deset dětí a psal své tlusté romány, zvládal být i novinářem, divadelníkem, společenským aktivistou, celebritou.

Vášně mezi řádky se ale ještě více soustředí na Nelly (Felicity Jones), inteligentní a krásnou mladou ženu, která si s Dickensem odvážně začne milostný románek, jehož důsledky si v tu chvíli ještě neumí představit. Neví, jaké to je, být milenkou ženatého muže s deseti dětmi. Ve viktoriánské Anglii je to zločin, který se trestá vyhoštěním na okraj společnosti. I když ji její milenec hmotně zajistí, nečeká ji žádná světlá budoucnost. Přestože jejich vztah byl plný lásky a vášně a přetrval až do jeho smrti, přestože se stala Dickensovou živou vodou a múzou, přesto se musela smířit s rolí „neviditelné“ ženy. „Hlavní hrdinka a její tajná minulost mě dojímaly,“ říká slavný Ralph Fiennes, který hraje Dickense a film i režíroval. „Chtěl jsem vyprávět o tom, jak se Ellen Ternan stala milenkou Charlese Dickense. Je to o ženě, která tají svou minulost, jež ji poznamenala navždy a o níž není schopna mluvit se svými blízkými.“

Recenze:
Láska se rozvíjí přirozeně, ale dává si na čas. Stejně jako dobová literatura staví příběh vztah nejprve na letmých dojmech a zasazuje budoucí milence do atmosférických výjevů. Pomalu tak připravuje půdu pro nesnadně vzkvétající, o to účinnější, citovou náplň po rozpačitých námluvách. Dokonce i strojené dialogy poplatné době mají svůj půvab. Po vzoru Dickensových knih se Vášeň mezi řádky může pochlubit nádhernými výjevy z přírody i společnosti soudobé Anglie, avšak zobrazí také mrazivou připomínku postavení deklasovaných vrstev, jež autora sociálních dramat tak děsilo.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací