Ve stínu (2012)

Režie:
Premiéra v ČR: 13. 09. 2012 ()

Synopse: V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých.

Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny.

Příběh Ve stínu nabízí především napínavý detektivní příběh, který se však díky skutečným dobovým souvislostem stává nadčasovou úvahou o tom, do jaké míry může jedinec vzdorovat organizované síle zla prorostlé do státních struktur. Kapitán Hakl je policajt ze staré školy, chlap, pro něhož je boj se zločinem víc než prací a důkazy jediným ukazatelem pravdy. Banální krádež, jakých řešil desítky, však odstartuje běh událostí, kdy staré dobré policajtské metody neplatí a pravda může mít víc tváří.

Recenze:
Detektivní noirový styl skutečně ohromí svojí silou, ale to sám o sobě je paradox, neboť ať se významná část snímku stále snaží být detektivkou / kriminálním příběhem, čímž v pravém slova smyslu být nemůže, jelikož podstata příběhu spočívá v komplotu snadno pochopitelném pro dnešního člověka. V zásadě tu jde hlavně o statečnost kapitána Hakla (IvanTrojana), připraveného domoci se pravdy a udělat něco pro dobrou věc, ačkoliv divák může cynicky namítnout, že takový boj je odsouzený k nezdaru. Naštěstí to samotná postava dojemně přizná a díky Trojanovu výkonu se tato klíčová scéna skvěle podaří.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací