Vše je ztraceno (2013)

Režie:
Premiéra v ČR: 12. 12. 2013 ()

Synopse: Vzdát se můžeš vždycky

Film, u kterého dostanete mořskou nemoc. Tak intenzívní je drama Vše je ztraceno režiséra a scenáristy J. C. Chandora, který vyslal asi největší hereckou legendu současnosti doprostřed Tichého oceánu, kde na jednu jachtu a její jednočlennou posádku čeká možná fatální střet s osudem.

Podle mnohých podává Robert Redford v tomhle filmu životní výkon, což se s ohledem na jeho bohatou filmografii zdá skoro neuvěřitelné. Dokud Vše je ztraceno neuvidíte. Z chování osamělého mořského vlka vycítíte, že v životě zažil už mnoho krizí. Ani ta, při které se jeho jachta střetla s plovoucím kontejnerem plným čínských bot, ho zpočátku nevykolejí. Jednoduše zalepí mohutnou díru v boku lodi, která po nárazu vznikla, a pluje vstříc nejbližší pevnině a bezpečí. Jenže tahle srážka je jen ochutnávkou před sérií katastrof, které musí zkušený mořeplavec čelit. Smrtící koktejl složený ze silných bouřek, houfujících se žraloků a nefungující techniky vystaví jeho schopnosti zkouškám, které není v lidských silách zvládnout. A to pořád ještě není všechno…

„Takový scénář se mi v životě nedostal do rukou,“ říká hollywoodská legenda Robert Redford. Ačkoliv v něm nenašel skoro žádné dialogy a děj byl jen hrubě načrtnutý, plně se oddal vizi režiséra Chandora, s nímž se seznámil na svém festivalu v Sundance. Těžko říct, zda později nezalitoval, protože příběh od herce, který se věku navzdory sám pouští do kaskadérských kousků, vyžadoval lezení na vrchol lodního stěžně nebo podplouvání potopené plachty. „Nereptal ani tehdy, když jsme ho posadili do záchranného člunu a obrátili vzhůru nohama,“ vzpomíná režisér. I díky tomu se zrodil silný příběh, dokonalý reprezentant žánru drama o souboji člověka s přírodou. „Takový Stařec a moře pro 21. století,“ uzavírá Chandor.

Recenze:
V prvních minutách snímku uslyšíte ne moc nadějné sdělení, v němž se ze svých pocitů zpovídá Robert Redford. Jeho postava je naprosto jediným aktérem filmu a kromě úvodu a pár nezbytných příležitostí ji neuslyšíte promluvit. Nemusíte tudíž moc poslouchat, ačkoliv hudba má podmanivou moc. Hlavně je nutné sledovat Redfordova osamělého muže na lodi, z jehož plavidla si pomalu uždibuje moře a bouře. Ztracený cestovatel dělá vše, co je v jeho silách, aby zachránil co nejvíc z lodi, zásob a vlastních nadějí na přežití, ale název filmu je přespříliš výmluvný. Jakkoliv se může člověk snažit, někdy stojí osud prostě proti němu. Dá se to samozřejmě pojmout i naopak – ač umí život být neúprosný, člověk se pořád může pokoušet jeho nepřízni vzdorovat.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací