Země medu (2019)

Režie: ,
Premiéra v ČR: 14. 5. 2020 ()

Synopse: Když do Země medu vtrhne rodina kočovníků a poruší její základní pravidlo, poslední chovatelka divokých včel v Evropě musí zachránit včely a obnovit přírodní rovnováhu.

Hatizde Muratova žije s churavou matkou ve vesnici uprostřed odlehlé horské oblasti na Balkáně, nemají silnice, elektřinu ani tekoucí vodu. Hatizde je poslední z dlouhého rodu chovatelů divokých včel a pracně si vydělává na živobytí sběrem malých dávek medu a jejich prodejem v nejbližším městě vzdáleném pouhé čtyři hodiny chůze. Její pokojný život obrátí vzhůru nohama příjezd potulné rodiny se řvoucími stroji, sedmi bujarými dětmi a stádem dobytka. Hatidze se ke slibované změně staví optimisticky, ale netrvá dlouho a propukne střet, který odhaluje zásadní napětí mezi přírodou a člověkem, harmonií a nesouladem, zneužíváním a udržitelností.

Celovečerní debut dokumentaristů Ljubomira Stefanova a Tamary Kotevské s názvem Země medu charakterizuje epická šíře, ovšem zjevně vznikl z důvěrného vztahu mezi filmaři a tématem. Jde o překvapivě humorný, byť drsný i něžný portrét křehké rovnováhy mezi lidstvem a přírodou, o pohled na rychle mizející způsob života a nezapomenutelné svědectví o vytrvalosti jedné ženy.

Recenze:
Ptali jste se někdy, jaké to je chovat včely?

Tak přesně na to částečně nabízí odpověď dokument Země medu, který vznikl v Severní Makedonii, kde se také odehrává. Hlavní hrdinka je Hatidze, divoká včelařka žijící v hornaté pustině sama se svou nemocnou matkou. Nachází se v místě, kde byla kdysi horská vesnice. Díky včelaření si vždy zajišťuje obživu z okolní přírody a nikdy se od ní nesnaží brát víc, než je potřeba. Její život se však razantně mění, když se vedle ní přistěhuje početná kočovná rodina, která v jejích včelařských schopnostech vidí potenciál pro obohacení.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací