Pražské orgie: Irena Pavlásková zfilmovala knihu Philipa Rotha, držitele Pulitzerovy ceny za beletrii

Slavný spisovatel se premiéry filmu bohužel nedožil.
 
 
Režisérka a scénáristka Irena Pavlásková má na svém tvůrčím kontě již nejeden úspěšný a zajímavý titul, a to například psychologické drama Čas sluhů, komediální drama Fotograf či Bestiář. V roce 2019 byl v kinech uveden zatím její nejnovější projekt, a to drama Pražské orgie natočené podle stejnojmenné předlohy americké literární legendy Philipa Rotha.

Irena Pavlásková si ještě před vznikem filmu připsala jeden velký úspěch, protože je to poprvé v dějinách českého filmu, kdy český tvůrce osobně získal práva na film od žijící literární legendy, držitele Pulitzerovy ceny za beletrii, Mezinárodní Man Bookerovy ceny a desítek dalších prestižních literárních ocenění. „Philip Roth je literární klasik a byl jím již za svého života. Je držitelem neuvěřitelného množství cen a jenom získání práv od takové literární veličiny je zázrak, který s sebou nese velkou zodpovědnost,“ svěřila se režisérka a scénáristka.

Jednání s Rothem prý bylo velice rychlé a příjemné. Během tříhodinového rozhovoru se spisovatel Pavláskové zeptal na její vztah k tématu knihy, jak vnímala totalitu atd. A poté řekl: „Já vám ta práva dám!“
Převést Pražské orgie do audio-vizuální podoby ovšem nebylo jednoduché. „Adaptovat knihu pro film je vždycky těžké, protože literatura už z principu pracuje s jinými vyjadřovacími prostředky. Již od počátku se mi líbilo, že jde o pohled cizince, Američana, který proniká do české mentality a nahlíží na to, jak se jednotliví lidé vyrovnávali se situací, která zde v 70. letech panovala,“ uvedla Irena Pavlásková. V autorovi knihy ale měla velkou oporu, protože byli v písemném kontaktu a probírali co je třeba ve filmu zdůraznit a diskutovali o hlavních významových liniích příběhu. Dokonce spolu řešili i herecké obsazení.

V hlavní roli Nathana Zuckermana se představil kanadský herec, scenárista a producent Jonas Chernick. V českém znění ho nadaboval herec Jiří Dvořák. Role Olgy se zhostila ruská herečka Ksenia Rappaport (v českém znění Dana Černá). Pavela Kříže uvidíme jako režiséra Rudolfa Bolotku, který se stal Zuckermanovým průvodce. Z dalšího obsazení jmenujme Kláru Issovou, Jiřího Havelku, Miroslava Táborského, Martina Stránského, Jana Hrušínského nebo Petra Vondráčka, Viktora Dvořáka a Jakuba Wehrenberga.

Philip Roth bohužel filmové zpracování Pražských orgií již vidět nestihl. „Bylo mi nesmírně líto, když pan Roth odešel, hluboce se mě to dotklo. Zavázalo mě to ještě víc k dobrému filmovému výsledku. Philip Roth se těšil, že přijede na premiéru, a já mám trochu pocit viny, že jsem nesehnala finance rychleji, aby se toho dožil. Důvěra, kterou mi pan Roth dal, je pro mě neskutečným zážitkem a závazkem,“ dodala Irena Pavlásková.

 

(Foto: Pražské orgie, Bioscop)

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací