Alita: Bojový Anděl (2019)

Režie:
Premiéra v ČR: 14. 2. 2019 ()

Synopse: Alita je normální holka s robotickým tělem, předurčená k velkým věcem. Jen o tom zatím neví. James Cameron a Robert Rodriguez, dvě výjimečná jména světové kinematografie, vás zvou na neobyčejný příběh o pádu anděla a zrození bojovnice.

Svět vzdálené budoucnosti není ideálním místem k životu, přesto v něm žijí lidé, kteří nezištně pomáhají jiným. Tak třeba kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prolézá skládky, aby našel funkční součástky, které může implantovat lidem, co o část těla přišli. Takhle objeví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga se srdcem a duší dospívající dívky, a vrátí jí život.

Po probuzení Alita vůbec nic neví. Nepamatuje si svou minulost, nepoznává svět kolem sebe, ale okamžitě nasává nepřeberné množství nových informací. Se životem vrstevníků Alitu seznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, který ji od prvního setkání mimořádně imponuje. Díky své zvědavosti pozná Alita i odvrácenou stránku města Iron City, v němž s doktorem Idem žije. Fyzickou konfrontací se zdejším podsvětím v sobě objeví mimořádné, smrtící schopnosti. V tu chvíli se dostane do hledáčku skupiny nájemných zabijáků, kteří terorizují město, ale teď dostali jediný úkol – najít a zničit Alitu. Z obyčejné kyberholky se stane bojový anděl. A konečně si vzpomene, jaké je její poslání.

Rosa Salazar svou postavu popisuje velmi přesvědčivě: „Alita je stejná jako já. Má celou paletu emocí. Je nejistá. Je statečná. Je odvážná. Je silná. Je zvědavá a je vzdorná. Je mocná a je slabá. Má opravdovou duši a myslím si, že ji po celou dobu v sobě nosí,“ říká herečka. „Každý dospívající se hledá. Alita taky. Jen navíc zjistí, že má unikátní schopnosti a že může zachránit svět, ve kterém žije,“ dodává režisér Rodriguez.

Recenze:
Hollywood se poslední dobou jen hemží příběhy o silných ženách, které válcují muže – někdy obrazně, jindy doslova. Alita sice není výjimkou, ale není to nápad uspěchaně vycucaný z prstu kvůli poptávce, její předlohou je manga, která si vydobyla popularitu už v devadesátých letech. Je to tedy nějaký ten pátek, co si jí všiml James Cameron a chtěl se jí ujmout, ale protože má nejspíš v plánu do konce života točit jen Avatary, a zvláště na současný trh se takový příběh hodí, předal nakonec svůj projekt Robertu Rodriguezovi. Tomu tak umožnil pracovat s největším rozpočtem, kterého se mu kdy dostalo. Podíváme se díky němu do postapokalyptické budoucnosti, kde málokterý člověk ještě drží pohromadě tak, jak ho stvořila příroda, ale spíše podle toho, jaké součástky jsou po ruce.

(photo&video: )

Video

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací