Souboj pohlaví (2017)

Režie: ,
Premiéra v ČR: 5. 4. 2018 ()

Synopse: On se jen tak vsadil, ona změnila historii

Existují na světě rozdílnější bytosti, než je muž a žena? Jejich věčný souboj svedou v nové komedii „Souboj pohlaví“ Emma Stone jako silná žena a feministka a Steve Carell coby sexistický šovinista. Bitevním polem je tady kromě samotného života i tenisový kurt, kde proběhne válka o všechno. O rovnoprávnost, o slávu, peníze, sebevědomí, lásku. Film vznikl na motivy skutečného tenisového zápasu, který se svého času stal celosvětovou senzací a jedním z nejsledovanějších televizních přenosů všech dob. Do historie vešel jako Souboj pohlaví.

Šovinistické prase proti feministce s chlupatýma nohama, takhle neodolatelná nabídka se nedá odmítnout. Začátkem 70. let je sexuální revoluce v plném proudu, v tomto případě dochází mezi muži a ženami ke vzácnému a oboustranně příjemnému souznění a shodě. Ovšem společenská rovnoprávnost žije často jen v představách žen. A tenis není výjimkou, spíše zářným příkladem.

Bobby Riggs je ztělesněný testosteron, představuje vše mužské, proti čemu jakékoliv ženské hnutí vždy bojovalo, bojuje a bojovat bude. Bývalý tenisový šampion, gambler, floutek a velkohubý šoumen je známý větou: „Žena patří do ložnice a do kuchyně. Přesně v tomto pořadí.“. Billie Jean King je moderní žena, která jakoby do příběhu spadla z jednadvacátého století. V tom, co dělá, je výjimečná, angažuje se, prosazuje lepší podmínky v ženském tenise, řeší milostné vztahy s muži i ženami. Dva póly, které se odpuzují, až se nakonec přitáhnou. Bobby totiž v tenisové exhibici poráží ženskou světovou dvojku a zápas je posměšně nazýván „Masakrem na Den matek“. To je moment, kdy Billie Jean King zvedne hozenou rukavici a rozhodne se nakopat mu zadek. V následné monstrózní show už nejde jen o tenis, ten je pouhou zástěrkou. Rozehraje se zábavná bitva mezi mužským a ženským světem, která sice nemůže vyhrát na věky vedený střet . . . ale každý podařený kopanec do koulí se počítá.

Režiséři skvělé komedie Malá Miss Sunshine a scenárista oscarového Milionáře z chatrče dali v Souboji pohlaví dohromady vtipné hlášky, absurdní situace a fantastické retro 70. let. plné zářivých barev, tupírovaných účesů, pánských kotlet a minišatů.

Recenze:
Tak nazval Bobby Riggs zápas století, ve kterém se utkal s Billie Jean King. Ta je v sedmdesátých letech ženskou tenisovou jedničkou. Když je ženám nabídnut na mistrovství menší plat než mužům, tenistky to tak nenechají být. Za svoji vzpouru si vyslouží vyloučení z tenisové federace, ale dámy s Billie Jean King v čele se nevzdávají. Zakládají svůj vlastní spolek a docela se jim daří. Objíždějí turnaje, vydělávají a nic jim nechybí. Jenže jednoho dne se odkudsi ozve Bobby Riggs, bývala světová jednička v tenisu, několikanásobný mistr světa, zkrátka opravdu talentovaný hráč. Teď je mu však už pětapadesát let a jeho největší oblibou se stalo sázení, kterým je naprosto posedlý. A to, spolu s jinými okolnostmi, ho přivede na myšlenku vyzvat na zápas Billie Jean. Ta nejdřív odmítne, ale sled nepříjemných událostí, jí nakonec donutí nabídku přijmout. A tak se celý svět připravuje na největší a přelomový tenisový zápas v historii. Vítěz bere vše, a v sázce je opravdu dost.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací