Belfast (2021)

Režie:
Premiéra v ČR: 24. 2. 2022 ()

Synopse: Slavný herec, režisér a scenárista Kenneth Branagh natočil film o svém dětství. Příběh humorný a laskavý, zároveň ale drsný a trochu krutý. Místem jeho dětských her byl totiž severoirský Belfast, který nepatří k nejvyhledávanějším adresám.

Buddy (Jude Hill) je devítiletý kluk, který má pocit, že mu patří celý svět, který se aktuálně omezuje na ulice rodného Belfastu. Tady prožívá pravá klukovská dobrodružství a první lásku (respektive se o ni neohrabaně snaží). Když potřebuje poradit, může se obrátit na babičku s dědou (Judi Dench a Ciarán Hinds), když potřebuje ošetřit odřené koleno nebo obejmout, má na to milující maminku (Caitriona Balfe), a tatínek (Jamie Dornan) je tu především od toho to, aby měl Buddy ke komu vzhlížet. Přehledný, bezpečný a srozumitelný svět konce šedesátých let minulého století však začnou narušovat sociální a náboženské konflikty, které se valí celým Belfastem a nevyhnutelně zavítají i do jejich ulice. Hrdinové a zlosynové, na které si Buddy a jeho kamarádi do té doby jenom hráli, jsou najednou všude kolem. Kam v tomhle proměněném světě bude patřit Buddyho rodina?

Recenze:
Každý člověk chce vyprávět svůj životní příběh a u velkých režisérů to dopadá tak, že z tohoto nutkání vznikne film. Máme příležitost nahlédnout za oponu událostí v Severním Irsku v roce 1969 očima devítiletého Buddyho (Jude Hill), jehož osudy jsou čistě náhodou podobné dětství Kennetha Branagha. Chce nám vyprávět o obětech, které musela jeho rodina, stejně jako spousta dalších v okolí, přinést. Ale kvůli dětské perspektivě se nikdy nedostaneme k jádru problémů, a tak situaci neporozumíme o moc více než on tehdy. Buddy je z protestantské rodiny, ale mezi svými milými sousedy má i katolíky, kteří se stanou terčem brutálních útoků. A i ti, kteří si nechtějí vybrat stranu, už brzy nebudou mít na výběr. Dříve idylické prostředí se stává každým dnem nebezpečnějším, a o pracovních příležitostech si už mohou běžní lidé nechat leda zdát.

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací