Birdman (2014)

birdman_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 22. 1. 2015 ()

Synopse: … aneb nečekané kouzlo lhostejnosti

Černá komedie oceňovaného režiséra Alejandra Iñárritu vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. “Riggan je hluboce lidský,” říká o svém hrdinovi Alejandro Iñárritu. “Představoval jsem si ho jako takového Dona Quijota, humor u něj vychází z rozdílů mezi jeho upřímnými tužbami a sprostou realitou, která ho obklopuje. V podstatě to je příběh každého z nás.”

Recenze:
Riggan Thomson (Michael Keaton) si prožil roky slávy poté, co si zahrál hlavní roli superhrdiny v trháku Birdman. Nicméně s přibývajícím věkem sláva pomalu opadla, a tak se Riggan pokouší zachránit svou kariéru režírováním adaptace hry od Raymonda Carvera „O čem mluvíme, když mluvíme o lásce“, kde sám sebe rovnou i obsadí do jedné z hlavních rolí. Téměř celý film se odehrává na Brodwayi a my máme možnost sledovat přípravy, strasti a pochyby, které k chystání nového představení nezbytně patří. Z celého filmu čpí Rigganovo ego a jeho touha po slávě, až se divák pozastavuje nad tím, jak moc mu může záležet na úspěchu a uznání.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací