Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře (2018)

Režie:
Premiéra v ČR: TV 13. 5. 2018 ()

Synopse: 23. května 1618 dochází na Pražském hradě k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodí z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Incident, který vejde do dějin jako „pražská defenestrace“, odstartuje třicetiletou válku – nejstrašnější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila. Česká televize v koprodukci s rakouskou ORF a francouzsko-německou společností ARTE natočila televizní film, který je věnován čtyřstému výročí této události. Náročné natáčení probíhalo v řadě historických objektů, např. na Pražském hradě,na zámcích Kratochvíle, Telč, na hradě Švihov a dalších atraktivních místech. V režii Zdeňka Jiráského ve filmu uvidíme celou plejádu skvěle ztvárněných historických postav, především vůdce povstání pražských stavů Jindřicha Matyáše Thurna (K. Dobrý), dále oba panovníky té doby, kteří se vystřídali na českém trůnu – Ferdinanda II. Habsburského (O. Malý) nebo Fridricha Falckého (Š. Kozub). Tito tři muži, stojící na počátku našeho příběhu, věří ve stejného Boha. Komu z nich ale bude Bůh nejvíce nakloněn?

Recenze:
To je ponaučení, které si odnášejí postavy z nového historického snímku České televize věnující se zlomovým událostem 17. století. Tvůrci vyprávějí příběh, který v sobě zahrnuje hned několik klíčových momentů naší historie, od pražské defenestrace přes třicetiletou válku a bitvu na Bílé hoře až po popravu 27 českých pánů. Už z toho je jasné, že film si klade za ambice odvyprávět v pouhých sedmdesáti minutách přehnaně mnoho rozsáhlých dějinných události. To se mu však vymkne z rukou, obdobně jako jistým pánům ona defenestrace. Díky přehršli událostí i postav je příběh poněkud nepřehledný a ocitá se na pomezí chaosu a koukatelnosti.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací