Cesta za Vánoční hvězdou (2012)

cesta_za_vanocni_hvezdou_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 7. 11. 2013 ()

Synopse: „Nezlomná víra a odhodlání překonají všechny překážky.”

Divadelní hra Sverre Brandta Cesta za Vánoční hvězdou měla premiéru v roce 1924. Od té doby se příběh Sonji, která hledá Vánoční hvězdu, hraje pravidelně na domácích i zahraničních divadelních scénách. Norský režisér Nils Gaup (Stopař, 1987; Misery Harbour, 1999) přináší její filmové zpracování, které natáčel na filmaři oblíbeném hradu Pernštejn v Čechách.

Mimořádně poutavý pohádkový příběh s ohromující filmovou výpravou a kostýmy se odehrává v překrásné zasněžené norské přírodě. Začíná v předvánočním čase, kdy do malé vesničky dorazí dvanáctiletá odvážná dívka Sonja v doprovodu lupičů, kteří ji drží v zajetí. Vesnice je totiž zakletá, stejně jako celé království. Kdysi dávno král ztratil svou jedinou dceru Gulltopp, která se vydala do lesa hledat Vánoční hvězdu. Dcera se však už nikdy nevrátila. Královna zemřela žalem a nešťastný král Vánoční hvězdu proklel. Na jeho království sestoupila tma a smutek. Jednoho večera přišel do jejich paláce mudrc, který králi předpověděl, že pokud se mu podaří do deseti let Vánoční hvězdu opět rozzářit, jeho dcera se vrátí domů. Od jejího zmizení uplynulo již devět let a králi zůstává poslední naděje. Sonje se podaří lupičům utéci a dostane se do zámku, kde si vyposlechne smutný příběh královské rodiny. Když jí král podá záchrannou ruku, Sonja se z vděčnosti ke králi rozhodne Vánoční hvězdu najít a konečně zlomit kletbu, která již dlouhou dobu visí nad jeho královstvím.

Recenze:
Podstatou Cesty za Vánoční hvězdou je nesmírně tradiční zápletka, z níž cítíme poutavé rodičovské vyprávění. Zřejmě právě to má za následek obrovskou popularitu původní divadelní hry od Sverre Brandta z roku 1924. V pořadí již druhé filmové verzi se nadá upřít pěkná výprava a romantická atmosféra vyplývající částečně z místa natáčení - českého hradu Pernštejn. Na druhou stranu je to všechno možná až moc vypulírované (až na loupežnickou chatku) a člověku dojde, že se nedívá na skutečnost dlouho předtím, než se na scéně objeví zlá čarodějnice (Agnes Kittelsen). Pro děti to ovšem bude příjemná podívaná a právě jim nebude nijak vadit uspávací dialog a naivita celé situace.

(photo&video: )

VideoGalerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací