Dítě číslo 44 (2015)

dite_cislo_44_plakat
Režie:
Premiéra v ČR: 28. 5. 2015 ()

Synopse: Thriller Dítě číslo 44 vznikl podle stejnojmenného a cenami ověnčeného bestselleru, jehož silný příběh a atmosféra se milionům čtenářů po celém světě doslova zadřely pod kůži. Degradovaný policista ve vyhnanství navzdory stalinistickému režimu pátrá po sériovém vrahovi. Ohrožuje tak na životě sebe, svou ženu i každého, kdo by mu jen trochu pomohl.

Příběh knihy a filmu Dítě číslo 44 byl inspirován skutečným případem „rostovského řezníka“ Andreje Čikatila. Film produkoval slavný Ridley Scott, jeho značná část se točila v Praze a na dalších místech České republiky, hlavních rolí se chopili Tom Hardy, Noomi Rapace, Gary Oldman nebo Vincent Cassel.

Lev Děmidov je válečný hrdina, jeho svědomitá práce pro sovětskou tajnou policii mu zajistila postavení, dobré bydlení pro sebe i pro rodiče a krásnou ženu. Nikdo si ale nemůže být ničím jistý, Děmidov odmítne udat svou ženu a je státní mocí ze dne na den degradován a poslán do vyhnanství. Zde narazí na vraždu, která se podobá jinému případu, označenému za nehodu. S kariérou a životem na padrť začne hledat sériového vraha. Ovšem ve stalinistickém Sovětském svazu v 50ých letech něco jako vražda oficiálně neexistuje, musí proto pátrat na vlastní pěst a tajně proti vůli režimu. Jak vyšetřování pokračuje, rozsah rituálních vražd dostává strašlivé rozměry. Přestože jakákoliv pomoc hrozí zatčením, získá nečekaného spojence. Smyčka se postupně utahuje jak kolem vraha, tak kolem hlavních hrdinů.

Dítě číslo 44 je jedním z nejvýznamnějších hollywoodských filmů, jenž v poslední době vznikal u nás, z velké části se točil v Praze a na mnoha dalších místech České republiky. Do širokého povědomí se pak dostal především proto, že díky Dítěti číslo 44 byla vůbec poprvé kvůli natáčení zastavena část pražského metra a veřejná doprava v něm. Hollywoodští filmaři byli z některých lokací a jejich atmosféry doslova unešení. „Ta místa tady jsou tak autentická, že prostě hodně práce udělají a odehrají za nás,“ pochvaloval si Gary Oldman například industriální železárny v Hrádku u Rokycan jako rovnoprávného hereckého partnera.

Praha samotná pak hraje Moskvu 50ých let. „Přestože se točilo v létě, museli jsme občas pár ulic zasněžit a herci hráli zimní scény v těžkých kožešinách,“ vzpomíná Veronika Hladíková ze společnosti Stillking Films, jež natáčení v Česku zajišťovala. Autor knižní předlohy Tom Robin Smith se byl podívat i na natáčení a štábu prozradil, že vůbec první myšlenka na celý příběh a na vznik knihy ho napadla při cestování právě během pobytu v Praze.

Recenze:
Představte si, že vám zavraždí syna, ale vy nesmíte ani pípnout, abyste nepřišli o život taky a s vámi celá vaše rodina. To jsou praktiky v Sovětském svazu v 50. letech minulého století. „V socialistickém ráji totiž zločin oficiálně neexistuje.“ O tom, jak je tento systém nejen pokrytecký, ale i nebezpečný, se na vlastní kůži přesvědčí Lev Děmidov (Tom Hardy), agent tajné policie, jež má poměrně slušně našlápnuto. Dobré postavení, krásná manželka Raisa (Noomi Rapace), slibná kariéra… To ovšem platí do chvíle, kdy svoji milovanou odmítne udat a vydá se na vlastní pěst pátrat po vrahovi malých chlapců.

(photo&video: )

Video
Film o filmu:

Galerie


Články k filmu

Tyto stránky využivají cookies, aby mohly nabídnout relevantní informace pro vás. Dalším setrváním s tímto souhlasíte, máte však možnost cookies zakázat. Přijmout Více informací